Matoz v sporočilu za javnost glede na različne interpretacije posledic odločitve vrhovnega sodišča poudarja, da je sodišče zaključno poročilo odpravilo in ne razveljavilo, kar pomeni, da poročilo ne obstaja več, saj je odpravljeno za nazaj. "To enostavno pomeni, da so vse navedbe KPK v zaključnem poročilu odpravljene kot nezakonite," je zapisal Matoz.

Navaja še, da je sodišče zaključno poročilo odpravilo zaradi ugotovljenih kršitev zakona, ki so istočasno pomenile tudi nezakonit poseg v ustavno pravico iz 22. člena ustave, in ne zaradi procesnih napak. Sodišče je tudi ugotovilo, da je KPK pri nadzoru premoženjskega stanja funkcionarjev prekoračila svoja pooblastila ter ravnala protizakonito, poudarja Janšev zagovornik.

Poleg tega sodišče zaključnega poročila ni razveljavilo in vrnilo KPK v ponovno odločanje, kar pomeni, da ponovljenega postopka KPK ne more voditi, še opozarja.

Nekdanji senat, ki je izdal poročilo, je namreč v odzivu na odločitev sodišča zapisal, da lahko sedanji senat postopke ponovi. V KPK pa so pojasnili, da se bo sedanji senat v prihodnjih dneh sestal in pretehtal, ali ponoviti nadzor nad Janševim premoženjskim stanjem.

Matoza preseneča, da prejšnji senat stoji za poročilo

V prejšnjem senatu so sicer še zapisali, da za zaključnim poročilom še vedno stojijo, kar Matoza izredno preseneča. "Saj to pomeni, da stojijo za nezakonitim ravnanjem in za nedopustnim posegom v ustavne pravice Janeza Janše," je zapisal.

Vrhovno sodišče je odpravilo poročilo KPK o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank v delu, ki se nanaša na predsednika SDS Janšo. Ugotovilo je, da je KPK z izdajo zaključnega poročila o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank posegel v tožnikove ustavne pravice, saj Janši osnutka prej ni poslal v izjasnitev. S tem je bila kršena ustavna pravica do enakega varstva pravic.