Manjko sredstev so prisiljeni kompenzirati iz drugih naslovov

Kot je danes izpostavil rektor koprske univerze, se tudi zadnji izračuni ministrstva za izobraževanje bistveno ne razlikujejo od njihovih in v osnovi pritrjujejo trditvam univerze, ki je poleg tega tudi "infrastrukturno podhranjena", saj namenja skoraj pet odstotkov vseh sredstev za najem prostorov.

Manjko sredstev so prisiljeni kompenzirati iz drugih naslovov, na primer iz sredstev za izredni študij, kljub temu pa, če se bo ta trend nadaljeval, bo univerza prišla do trenutka, ko niti likvidnost ne bo več mogoča, je opozoril Marušič. Na vprašanje, ali je likvidnost UP že ogrožena, pa je dodatno pojasnil, da v tem trenutku še ni ogrožena, bi pa lahko bila v roku enega leta.

Rektor je med drugim izpostavil, da so se prejemki zaposlenih na univerzi v času, od kar je prevzel funkcijo rektorja, znižali z okoli 800.000 evrov na okoli 600.000 evrov. Še leta 2009 je za plače, prispevke in druge osebne prejemke šlo skupno dobrih 905.000 evrov, lani pa le še dobrih 590.000 evrov.

Marušič je postregel tudi z desetimi največjimi prejemniki sredstev

Marušič je postregel tudi z desetimi največjimi prejemniki sredstev po letih v zadnjih petih letih. Pri tem je v letih 2009, 2010 in 2011 bil na prvem mestu nekdanji prvi mož ZRS Darko Darovec z bruto prejemki, ki so se gibali med dobrimi 155.000 evri v letu 2009 ter dobrimi 127.000 evri v letu 2011. Za primerjavo je v lanskem letu največ, dobrih 76.000 evrov bruto, prejel Rado Pišot, Marušič pa je bil po višini prejemkov na tretjem mestu z dobrimi 62.000 evri bruto.

Med drugim je Marušič naznanil, da je v začetku marca postala dokončna in pravnomočna odločitev sodišča o zavrnitvi zahtevka Darovca za razveljavitev izredne odpovedi njegove zaposlitve na UP.

Dodatno pojasnil nekatere okoliščine

Marušič je danes tudi dodatno pojasnil nekatere okoliščine v zvezi z nedavnimi hišnimi preiskavami na UP, vezanih na zakonitost porabe evropskih sredstev za investicije v kampus Livade. V zvezi s tem je rektor že pred dnevi poudaril, da se je preiskava nanašala na čas prejšnjega vodstva in tudi, da sam ni stal za prijavo.

Kot je pojasnil danes, se je postopek začel septembra 2012 s pregledom, ki ga je opravil urad za nadzor proračuna, temu pa je nato sledila prijava Policijski upravi Koper, ki jo je podal omenjeni urad novembra istega leta.

V tem času je univerza, ki je bila obveščena o postopku urada za nadzor proračuna, prišla do določenih dokumentov, ki so kazali na možnost storitve kaznivih dejanj, konkretno na sporazum, po katerem bi univerza določene storitve plačevala vnaprej. Ta dokument je univerza "morala predati naprej in opraviti tisto, čemur je zavezana po zakonu, podati ovadbo proti neznanemu storilcu", kar se je zgodilo avgusta 2013, je še pojasnil rektor.