Direktor Študentske organizacije Univerze na Primorskem (ŠOUP) in nekdanji prvak koprske SD Sebastjan Kokl je zdaj tudi uradno ovaden zaradi kaznivih dejanj ponarejanja listin, zlorabe položaja ter ponareditve in uničenja poslovnih listin. Na koprski policijski upravi so potrdili, da so v zvezi s kriminalistično preiskavo na sedežu ŠOUP, kjer so konec junija lani zaradi suma kaznivih dejanja gospodarske kriminalitete opravili tudi hišno preiskavo, že konec septembra lani zbrali dovolj dokazov, da so na koprsko tožilstvo posredovali ovadbo zaradi ponarejanja listin. Ovadbo pa so pred dnevi dopolnili še s kaznivimi dejanji zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti in ponareditve in uničenja poslovnih listin.

Sebastjan Kokl na Dnevnikova vprašanja že nekaj časa ne odgovarja, ob hišni preiskavi na sedežu ŠOUP pa je novinarjem pojasnjeval, da nima česa skrivati in da je prepričan, da kriminalisti ne bodo našli ničesar obremenilnega. »Bolj ali manj jih zanima poslovanje in tisto, o čemer ste že pisali,« je takrat na vprašanje, kaj natančno preiskujejo kriminalisti, odgovoril Kokl. Ko smo ga vprašali, ali morda preiskujejo tudi poslovanje podjetij, ki jih je ustanovil on ali študentska organizacija, pa je dejal, da razen podjetja Primorska.info ni ustanovil nobenega podjetja, Študentska organizacija Univerze na Primorskem pa da je ustanovila zavode, ki so znani. Kokl je takrat novinarjem zatajil, da s ŠOUP posluje prek svojega podjetja za svetovanje in storitve – SS, Sebastjan Kokl ,s.p., in da je zastopnik ali prokurist še nekaterih zavodov in podjetij, ki poslujejo s ŠOUP. Prav prek teh podjetij pa naj bi denar študentske organizacije odtekal v zasebne žepe, na kar so večkrat opozorili tudi nekateri študentje in bivši študentski funkcionarji, vendar je Kokl obtožbe ves čas zanikal, statut in pravilnike študentske organizacije pa spreminjal na način, da se je lahko obdržal na vodstvenem položaju. Ker je leta 2007 ostal brez študentskega statusa, ki mu je omogočal mesto predsednika ŠOUP, je s sporno reorganizacijo dosegel, da so ga imenovali za direktorja.

Koprski kriminalisti so zdaj večino sumov preiskali in ugotovili, da je Sebastjan Kokl dejansko zagrešil nekatera kazniva dejanja. Po naših informacijah so ugotovili, da naj bi s ponarejanjem listin prišel do položaja direktorja, tam pa z zlorabo položaja in ponarejanjem listin na račun svojega samostojnega podjetja nakazal večjo količino denarja, saj je študentski organizaciji in njenim zavodom izstavljal fiktivne račune za svetovanje in si tako v nekaj letih neupravičeno pridobil več deset tisoč evrov koristi. Na račun svojega samostojnega podjetja je vsa ta leta dobival tudi direktorsko plačo, saj do pred kratkim ni bil uradno zaposlen na ŠOUP. Poleg tega pa je po ugotovitvah kriminalistov nekaterim podjetjem svojih prijateljev iz računa ŠOUP nakazoval denar, čeprav je vedel, da gre za fiktivne račune. Med drugim naj bi podjetju Garmond, ki je upravljalo s študentskim hostlom, omogočil kar 118.000 evrov neupravičene premoženjske koristi. Zato so kriminalisti po naših podatkih ovadili tudi Gorana Sambta, direktorja podjetja Garmond, ki je bil predsednik nadzornega sveta ŠOUP v času, ko je Sebastjan Kokl postal direktor ŠOUP.