Bralec se je zaradi visoke vročine in bolečin v trebuhu želel naročiti pri svoji osebni zdravnici. Poklical je v zdravstveni dom za Bežigradom, kjer pa so mu povedali, da ga njegova zdravnica ne more sprejeti naslednja dva tedna, saj ima že vse termine zapolnjene, nato pa gre na dopust. Ker zaradi bolezni mi mogel v službo, je vztrajal, da potrebuje vsaj potrdilo o bolniškem dopustu, ki so mu ga naslednji dan tudi odobrili. Zdravnica ga je tudi pregledala, čeprav mu je medicinska sestra sprva dejala, da to zaradi obilice že naročenih pacientov ne bo mogoče.

Pacienti imajo možnost pritožbe

Odziv osebja v ambulanti je bralca razumljivo močno presenetil, saj daljšega čakanja na pregled že pri svojemu osebnemu zdravniku ni bil vajen. »Za specialiste sem si predstavljal, da pač človek malo počaka, ampak, da zdaj to velja že za osebne zdravnike, nisem pričakoval,« je begalo bralca. V javnem zavodu Zdravstveni dom Ljubljana s konkretnim primerom niso bili seznanjeni, a so opozorili, da ima pacient možnost, da se skladno z zakonom o pacientovih pravicah pritoži, če meni, da ga osebje za Bežigradom ni ustrezno obravnavalo.

Predstojnik bežigrajske enote zdravstvenega doma Andrej Škrinjar je pojasnil, da imajo pri osebnem zdravniku prednost tisti bolniki, ki so se naročili osebno, prek spletne aplikacije ali po telefonu. Izjema so le bolniki v nujnih stanjih – to so stanja, ki bi se brez takojšnje zdravniške pomoči lahko poslabšala do te mere, da bi bilo resno ogroženo pacientovo zdravje in bi lahko povzročila celo smrt, je pojasnil Škrinjar.

»Zdravnikov ne zaposlimo, ker ni prijav na razpise«

Vzrok za gnečo pri osebnih zdravnikih pa je očitno v njihovem pomanjkanju. Po podatkih predstojnika Škrinjarja bi bežigrajska enota zdravstvenega doma trenutno potrebovala tri zdravnike družinske medicine za nedoločen čas in enega za nadomeščanje porodniškega dopusta. »Vzrok, da zdravnikov ne zaposlimo, je, da ni prijav na razpise, ni kandidatov,« je poudaril Škrinjar. Dodal je, da zdravnikov družinske medicine v Sloveniji »žal primanjkuje povsod, iz leta v leto upada tudi zanimanje za to vrsto specialnosti medicine«. Kako zelo so pri nas obremenjeni družinski zdravniki oziroma zdravniki splošne medicine, kažejo podatki OECD in Eurostata. V Evropi imajo v povprečju 87 tovrstnih zdravnikov oziroma programov na 100.000 prebivalcev, v Sloveniji pa je to povprečje v sredini lanskega leta znašalo 54 na 100.000 prebivalcev, pravijo na Zdravniški zbornici Slovenije.

Na zbornici potrjujejo, da zanimanje med študenti, ki končujejo študij medicine, upada, in to iz več razlogov. Dr. Danica Rotar Pavlič, je pojasnila, da so zaradi pomanjkanja zdravnikov družinske medicine obstoječi zdravniki preobremenjeni. Pacientom lahko zaradi kroničnega pomanjkanja časa v povprečju namenijo le »skromnih sedem minut« za obravnavo, zaradi česar jim po besedah Rotar-Pavličeve pogosto pacienti pogosto očitajo, da jim ne posvetijo dovolj pozornosti in jih obravnavajo kot po tekočem traku. Poleg tega so preobremenjeni zdravniki družinske medicine podvrženi večjemu tveganju za izgorevanje, povečujejo pa se jim tudi administrativne obremenitve. Raziskava v celjskem zdravstvenem domu je na primer pokazala, da zdravniki za pisanje raznih obrazcev porabijo kar 21 odstotkov ordinacijskega časa, je navedla Rotar-Pavličeva. Vsi ti razlogi odvračajo mlade zdravnike, zato ni možnosti, da bi nove moči razbremenile obstoječe družinske zdravnike.

V preteklih letih so zdravnike uvažali iz tujine

Država je v preteklosti ta problem reševala z uvozom tujih zdravnikov, je dejala Rotar-Pavličeva. Leta 2011 je sprejela urgentni zakon o zaposlitvi tujih zdravnikov, zato je bilo v tem letu zaznati velik porast vpisa tujcev v zdravniško zbornico. Toda s koncem lanskega leta je ministrstvo za zdravje prihod tujcev ponovno omejilo. Odhajajoča vlada Alenke Bratušek je sicer tik pred predčasnimi volitvami objavila, da je sprejela aneks k splošnemu dogovoru za leto 2014 za storitve v zdravstvu. Ta naj bi z dodatnimi 8,5 milijona evrov na letni ravni okrepil primarno raven javnega zdravstva, ki zaradi nadpovprečne obremenjenosti zdravnikov trenutno ne more zagotavljati kakovostne zdravstvene oskrbe glede na vse večje potrebe prebivalstva, so takrat povedali na vladi.

Omenjeni aneks uvaja še novost, in sicer tako imenovane okrepljene ambulante. Država bo na letni ravni namenila 1,7 milijona evrov za zaposlitev 70 novih zdravnikov brez specializacije, ki bodo pomagali pri izvajanju nujne medicinske pomoči. Na vladi so pojasnili, da bodo s temi okrepljenimi ambulantami družinski zdravniki, ki sočasno opravljajo redno ambulanto in nujno medicinsko pomoč, razbremenjeni. Na zdravniški zbornici menijo, da bo ta vladni ukrep pomagal ublažiti ta pereč problem, ki so ga tudi sami pomagali reševati s povečanjem mest za specializacijo iz družinske medicine. O rešitvah tega problema smo se želeli pozanimati tudi na ministrstvu, a njihovih odgovorov nismo prejeli.