Veseli december se je včeraj popoldne uradno začel, a še nekaj ur pred prižigom lučk ni bilo prav nič veselo v humanitarnem centru Rdečega križa Slovenije. Vrsta pred sprejemnim pultom je bila dolga, brezizrazni obrazi, posejani z gubami, ki so jih povzročili leta in skrbi, pa so potrpežljivo čakali na paket, s katerim vsaj začasno omilijo svojo stisko. »Vsak mesec v centru razdelimo 1300 paketov hrane, a so ti tako kot naša sredstva vedno skromnejši. Zdaj vsebujejo skorajda le tisto najnujnejše,« je priznala Nevenka Lekše, predsednica ljubljanskega območnega združenja Rdečega križa Slovenije, ki pokriva ljubljansko in devet primestnih občin.

V letošnjem letu so razdelili več kot 141 ton hrane in 38 ton oblačil, poleg tega pa so se odzvali še na vrsto prošenj za pomoč pri plačilu položnic in za to namenili več kot 85.000 evrov, je strnila Lekšetova. Na podlagi zadnjega leta humanitarci tako v centru kot v krajevnih organizacijah opažajo, da se je spremenila struktura prejemnikov pomoči. Nanje se obrača vedno več mlajših od 30 let in oseb, ki živijo same, nimajo nikogar in pogosto so prostovoljci edini, ki jih sploh obiščejo. Še bolj kot za te pa jih skrbi za tiste, ki zaradi občutkov sramu in krivde ne prosijo za pomoč, je poudarila sekretarka Ema Verbnik in nadaljevala, da je vedno več revščine tudi med zaposlenimi, ki delajo, a plače ne dobijo ali pa je tako nizka, da ne omogoča preživetja družine.

Poleg rednih programov pa so tudi ljubljansko vejo Rdečega križa Slovenije letos zaposlovale naravne nesreče, predvsem poplave. Na podlagi tokratnih in izkušenj iz leta 2010 so se skupaj z Mestno občino Ljubljana in lokalnimi gasilskimi društvi odločili, da je treba več pozornosti nameniti preventivi. Kakšen vpliv bo imela nesreča na družino in premoženje, je v veliki meri odvisno tudi od posameznikove pripravljenosti na nesrečo, so prepričani in zato so začeli projekt »Sem sreča v nesreči«. Ta obsega brezplačne preventivne delavnice za meščane in šolarje, da osvežijo znanje, s katerimi ukrepi se na nesrečo pripraviti, kako ob nesreči ravnati in kaj storiti po njej.

Medtem ko so misli večine usmerjene k prazničnim užitkom, pa se sami že pripravljajo na naslednje leto. Za zagotavljanje prostovoljskih programov in pomoči so začeli projekt »Pomagajmo ljudem našega mesta«, v okviru katerega lahko darujete en evro tako, da na številko 1919 pošljete SMS-sporočilo z besedo LJUDEM. Kot sta spomnili sekretarka in predsednica, pa jim lahko državljani namenijo tudi 0,5 odstotka dohodnine, ki bi sicer ostala v državni blagajni. Lani se do tega denimo ni opredelilo 60 odstotkov prebivalcev. dv