Najemniki stanovanj Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana, ki ne izpolnjujejo več dohodkovnih pogojev za neprofitno najemno stanovanje, bodo po novem morali plačevati višjo najemnino. Ljubljanski svetniki so včeraj podprli sklep o stanovanjski najemnini, ki za takšne najemnike po novem predvideva najemnino v višini sedmih evrov na kvadratni meter stanovanjske površine.

Takšni najemniki so do zdaj plačevali le 25 odstotkov višjo najemnino od neprofitne. Breda Brezovar Papež (SD) je pozdravila takšno odločitev, saj bo po njenem mnenju tako imenovana tržna najemnina, ki jo bo stanovalcem z višjimi prihodki zaračunaval sklad, bližja najemninam na trgu.

Stanovanjski zakon je ljubljanskemu skladu zvezal roke

A kot je opozoril Anže Logar (SDS), ta sprememba še ne pomeni, da bodo vsi najemniki, ki imajo višje dohodke od določenega cenzusa, dejansko plačevali višje najemnine kot zdaj. Problem je v stanovanjski zakonodaji, ki ljubljanskemu skladu ne dovoljuje, da bi preveril dohodkovno stanje tistih najemnikov, s katerimi je pogodbe podpisal pred oktobrom 2003. Ker sklad nima te pravice, nima niti zakonske podlage, da bi tem najemnikom, če bi presegali cenzus, zaračunaval tržno najemnino v višini sedem evrov na kvadratni meter. Najemnikov, s katerimi je sklad pogodbe sklenil pred uveljavitvijo stanovanjskega zakona iz leta 2003, je po podatkih sklada kar 1005.

»Objektiven opazovalec se ne more znebiti občutka, da se Ljubljančani delimo na običajne in tiste, ki so privilegirani, tudi z bizarno nizkimi najemninami,« je situacijo pokomentiral Jernej Pavlin (SDS). Direktor stanovanjskega sklada Sašo Rink je tovrstne očitke zavrnil s pojasnilom, da je ljubljanski sklad nasprotoval takšnemu stanovanjskemu zakonu in da je pozneje tudi predlagal spremembo zakonodaje, ki bi skladom omogočala preveritev dohodkovnega stanja vseh njihovih najemnikov ne glede na to, kdaj je sklad z njimi sklenil pogodbo. A do takšne spremembe ni prišlo.

Večjega priliva na račun povišanja tržne najemnine ne pričakujejo

»Zdaj lahko le apeliramo na najemnike, da bi sklenili anekse k pogodbam, a je to popolnoma odvisno od njih,« je dejal Rink. »Obstoječim najemnikom najemnine ni mogoče spremeniti v tržno, tudi če imajo dva milijona evrov,« je stanje karikiral Rink. Zoran Janković pa je opozicijskim svetnikom zabrusil, da imajo kolege v državnem zboru, ki bi državi lahko tudi sami predlagali spremembo zakonodaje, da bi omogočila preveritev dohodkovnega stanja tudi tistih najemnikov, ki so do stanovanj prišli pred letom 2003.

V stanovanjskem skladu so pojasnili, da bodo zaradi povišanja tržne najemnine prihodki nekoliko višji, vendar večjih finančnih posledic nov sklep ne bo imel.