Javno podjetje Snaga bo aprila svojim uporabnikom poslalo nekoliko nižje položnice. Podjetje bo namreč ceno ravnanja z odpadki znižalo v povprečju za 10 odstotkov oziroma za približno 1,5 evra na gospodinjstvo. Načrtovana povprečna cena za gospodinjstva, ki jih pokriva Snaga, bo po novem tako 8,16 evra, povprečna cena v lanskem letu pa je znašala 9,85 evra. V Snagi so pojasnili, da je nižji strošek posledica spremenjenih cen komunalnih storitev, ki jih je podjetje izračunalo iz podatkov za lansko leto in poslovnega načrta za letošnje leto.

Ob tem velja spomniti, da je Snaga ravno lanskega aprila za povprečno en evro povišala ceno ravnanja s komunalnimi odpadki, kar je močno razburilo nekatere občane Ljubljane. Po napovedi o povišanju cen so občani pričakovali le za evro višjo položnico, nekateri uporabniki pa so dobili precej višje. Po negodovanju občanov so v Snagi nato pojasnili, da so govorili o povprečju in ne o tem, da bo vsak uporabnik za ravnanje z odpadki plačal le evro več. Iz lanskoletnih izkušenj se tako lahko naučimo, da povprečno znižanje za 10 odstotkov ne pomeni, da bodo položnice vseh uporabnikov Snage nižje za 1,5 evra.

Nerevidirani rezultati poslovanja Snage kažejo, da je družba po štirih letih negativnih rezultatov lansko leto končno končala z 200.000 evri dobička, pri čemer ne gre zanemariti, da je podjetje lani dobilo skoraj milijon evrov občinske subvencije. S pozitivnim rezultatom se končno ponaša tudi tako imenovani večni izgubar – javno podjetje Ljubljanski potniški promet – ki je pridelal 80.000 evrov dobička. A podobno kot pri Snagi ne gre pozabiti, da je Ljubljanski potniški promet lani prejel kar deset milijonov evrov občinske subvencije.

Od javnih podjetij, povezanih v Javni holding Ljubljana, je lansko leto negativen rezultat dosegla le Termoelektrarna Toplarna Ljubljana, ki je zaradi januarske izvršbe ministrstva za finance končala s 600.000 evri minusa. Ministrstvo je izvršbo, zaradi katere se je toplarna pritožila na upravno sodišče, izdalo zaradi okoljske dajatve iz leta 2007 v višini 1,2 milijona evrov.

Med javnimi podjetji iz holdinga je bilo lansko leto ponovno najboljše za Energetiko Ljubljana, ki je leto sklenila s kar 4,9 milijona evrov dobička. S plusom se ponaša tudi podjetje Vodovod-Kanalizacija, ki je lani ustvarilo 400.000 evrov dobička. Tudi za Javnim holdingom Ljubljana je dobro leto, kajti holding je v letu 2013 ustvaril 2,4 milijona evrov dobička, kažejo nerevidirani podatki poslovanja.