Vlada je na predlog ministra za izobraževanje, znanost in šport Jerneja Pikala nedavno razrešila predsednika sveta zavoda Študentski dom Ljubljana Darka Repenška in člana Andreja Kotnika, ki sta bila na ta položaj skupaj z Ireno Kuntarič Hribar imenovana konec avgusta lani. Namesto njiju je imenovala Gregorja Kosa s Pikalovega ministrstva in Žarka Bogunoviča z gospodarskega ministrstva. Svetniška stolčka bosta predvidoma zasedala do izteka mandatne dobe sveta, torej do 25. oktobra 2016.

Na ministrstvo smo naslovili vprašanja, zakaj sta bila omenjena člana razrešena in s kakšnimi kompetencami sta jih prepričala nadomestna člana, a razen večkrat ponovljenega pojasnila, da ministrstvo pač ima pristojnost zamenjati člane, odgovorov nismo dobili. Prav tako nam niso želeli posredovati argumentacije ministra Pikala, ki je bil na seji vlade v tej zadevi poročevalec. Zakaj sta bila razrešena, ne razume niti Kuntarič-Hribarjeva, ki je nato še isti dan nepreklicno odstopila. »Odstopila sem zaradi osebnih razlogov, k temu me je navedlo dejstvo, da je vlada oziroma ministrstvo razrešilo oba kolega, s katerima smo skupaj – v sodelovanju z vodstvom zavoda – dobro in strokovno zastavili cilje delovanja zavoda v bodoče,« je zapisala. Na ministrstvu pravijo, da z njenim odhodom, kljub temu da jim je poslala odstopno izjavo, še niso seznanjeni.

Revizije očitno (še nekaj časa) ne bo

Zanimivo je, da smo pri zdaj že razrešenem predsedniku sveta zavoda Repenšku nedolgo tega poizvedovali, ali namerava v zvezi z nenavadnim lanskim zaposlovanjem v Študentskem domu Ljubljana sprožiti revizijo. Repenšek je bil z odgovori skop, dejal je le, da je z očitki o domnevno spornem zaposlovanju seznanjen, da jih je vzel dovolj resno in da »so v fazi preverjanja«.

Očitki se nanašajo na tri zaposlitve, ki jih je lani sprva odobril svet zavoda, soglasje pa je nato kljub politiki zamrznitve novih zaposlitev v javnem sektorju podalo tudi ministrstvo. Domnevno zaradi povečanega obsega dela. Pikalovo ministrstvo poteze ne komentira, »ker je bila odločitev sprejeta v kabinetu takratnega ministra«, dejstvo pa je, da ima ta še vedno posledice. Glede na to, da se najemnine v ljubljanskih študentskih domovih (kljub drugačni prvotni zamisli) niso povišale, to namreč pomeni, da lani ustvarjene nove zaposlitve v celoti bremenijo proračun.

Zakaj je javni zavod ustvaril do takrat neobstoječe delovno mesto pomočnika direktorja, mesto poslovnega vodje programa v sektorju za splošne, kadrovske in pravne zadeve ter mesto vodje v sektorju za študentske zadeve, ni jasno, če pa gre verjeti anonimki, ki smo jo prejeli v uredništvo, bi bila to lahko delno tudi zahvala za podporo pri imenovanju direktorice zavoda, sicer članice SDS, Mete Škufca, delno pa tudi politična protiusluga. Službo pomočnice direktorice je namreč med 162 kandidati dobila Mojca Škrinjar, dotedanja državna sekretarka na (takratnem) ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, delovno mesto vodje v sektorju za študentske zadeve pa je med 204 prijavljenimi kandidati zasedel dotedanji predstavnik ustanovitelja in namestnik predsednice sveta zavoda Miha Koprivšek. Razpisa za tretje delovno mesto za zdaj še niso objavili.

Direktorica izbrana brez pogovora

Ob tem spomnimo, da je bilo zelo nenavadno tudi imenovanje Škufčeve na mesto direktorice. Razpisni pogoji so bili precej milejši kot običajno, saj denimo niso zahtevali znanja vsaj enega tujega jezika ali več let izkušenj na vodilnih mestih, člani sveta pa so na zahtevo predsednice sveta Ede Okretič Salmič direktorico potrdili kar brez opravljenih pogovorov z drugimi kandidati. »Nihče, ki išče kakovosten kader, ne zaposli osebe brez pogovora, tudi čistilke ne, sploh pa ne za tako pomembno funkcijo zagotavljanja javne službe in upravljanja javnega premoženja,« je takrat ugovarjal predstavnik študentov v svetu Miha Luzar.

Revizija tako ostaja pod vprašajem, za zdaj pa tudi še ni znano, kdaj bo vlada imenovala tretjo nadomestno članico ali kdaj bo naslednja seja sveta zavoda, na kateri bosta nova člana oziroma člani potrjeni.