Iz potrebe, da bi vse sorodne dejavnosti s področja zaščite in reševanja združili na eni lokaciji, je na Mestni občini Ljubljana začela tleti ideja o sodobnem centru zaščite in reševanja. Konec prejšnjega leta so zato v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije objavili javni arhitekturni natečaj za izbor najustreznejše rešitve za center za Bežigradom, kamor naj bi preselili ljubljansko gasilsko brigado, Gasilsko zvezo Ljubljana, občinski oddelek za zaščito reševanje in civilno obrambo, mestno redarstvo, društvo gorske reševalne službe, vodnike reševalnih psov ter sorodna društva iz sistema zaščite, reševanja in pomoči.

»Center zaščite in reševanja bo, ko bo izveden, prvi projekt velike javne mestne 'infrastrukture' po Športnem centru Stožice,« je zapisala strokovna komisija, ki je ocenila 35 pravočasno prispelih elaboratov in prvo nagrado podelila skupini arhitektov iz arhitekturnega biroja Ravnikar Potokar, ki so si zamislili leseno fasado in stavbo trajnostno zasnovali. Za idejno rešitev bodo prejeli 12.000 evrov, celoten natečaj pa je občino stal skoraj 50.000 evrov, medtem ko se trudijo pridobiti še nekaj zemljišč.

Z zmagovalci natečaja naj bi občina, če bodo pogajanja uspešna, tudi sklenila pogodbo o izdelavi projektne dokumentacije za stavbo, zaščito gradbene jame ter zunanjo ureditev. A to naj ne bi bilo prav kmalu, saj je ocenjena vrednost celotnega projekta kar 22 milijonov evrov, tako da bo morala mestna oblast najprej v svoji blagajni zbrati tako visok znesek. »Naša želja je, da se gradnja začne v letu 2016 ali 2017, glede na izkušnje iz tujine pa naj bi trajala predvidoma 18 mesecev,« je pojasnil Robert Kus, vodja oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo.

»Po naših informacijah bo to prvi objekt, ki bo na isti lokaciji združil tako službe načrtovanja kot službe izvajanja reševalnih operacij, to se pravi, upravno-načrtovalni in izvajalski del,« je dodal Kus in poudaril, da bodo načrtovani prostori omogočili boljše prostorske in tehnične razmere za delovanje štaba občinske civilne zaščite. Prav tako naj bi center za usposabljanja, izobraževanja in vaje uporabljali prostovoljni gasilci, radioamaterska društva, taborniki, zagotovo pa bo najbolje služil gasilski brigadi, ki je na današnji lokaciji ob Vojkovi cesti že od leta 1960.

Nova pridobitev se bo raztezala na 20.088 kvadratnih metrih tik pred krožiščem, ki povezuje Kranjčevo ulico in Štajersko cesto z Žalami. Na občini so si zamislili, da bi center obsegal okoli 22.000 kvadratnih metrov. Njegova posebnost bo predvidoma stolp z osmimi nadstropji, gasilci in reševalci pa naj bi imeli v centru za boljšo pripravljenost in usklajenost prav vse na dosegu – od bazena za vadbo reševanj iz vode do fitnesa, spalnic – medtem ko naj bi bil v pritličju stavbe še muzej.