Dosedanje ugotovitve ljubljanskih policistov kažejo, da je bil vzrok nedeljskega požara v hotelu Bellevue požig, je povedal njihov predstavnik za stike z javnostjo Vinko Stojnšek. Dodal je, da v požaru, ki je uničil ostrešje že več let propadajočega hotela, ni bila poškodovana nobena oseba. Škoda, ki so jo povzročili ognjeni zublji, po oceni policijske uprave Ljubljana znaša nekaj deset tisoč evrov.

Hotel, ki je v lasti državnega sklada Hašemitske kraljevine Jordanije, so si nemudoma ogledali tudi konservatorji ljubljanske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). Hotel Bellevue je namreč od leta 2007 zaščiten kot spomenik lokalnega pomena. Predstavnica za odnose z javnostmi ZVKDS Damijana Slabe je pojasnila, da bodo konservatorji o svojih izsledkih obvestili inšpektorat za kulturo in medije, ki bo po njihovem predlogu od lastnikov zahteval, da objekt zaščitijo tako, da ne bo nastajala še večja škoda.

»To, kar se je zgodilo, je vredno obsojanja,« je požar komentiral častni konzul kraljevine Jordanije v Sloveniji Samir Amarin, ki je trenutno v tujini, zato ni imel novih informacij o nedeljskem dogodku. Amarin upa, da bodo policisti odkrili storilca, če se resnično izkaže, da je šlo za požig. Ob tem velja omeniti, da kazenski zakonik za kaznivo dejanje požiga stvari posebnega kulturnega pomena predvideva od enega do deset let zaporne kazni.

Bellevue je že leta 2006 po dveh požarih skoraj ostal brez strehe. Slednjo je pozneje Amarin v imenu lastnikov naročil prenoviti, da se hotel zaradi zamakanja in zmrzali ne bi popolnoma sesedel oziroma da padajoči kosi ne bi poškodovali mimoidočih. V zavodu za varstvo kulturne dediščine so sicer razočarani, ker lastniki razen najnujnejše zaščite niso izvedli nobenega drugega ukrepa, ki bi ustavil propadanje spomenika. »Takšno ravnanje različnih lastnikov, vse od izvedene denacionalizacije dalje, nam je povsem nerazumljivo, žal pa ZDKVS nima pooblastil, ki bi lastnika prisilila v drugačno ravnanje,« je povedala Slabetova.

Zavod za varstvo kulturne dediščine je sicer v sodelovanju z restavratorskim centrom že izdelal konservatorski načrt, ki omogoča rekonstrukcijo hotela. A Jordancev prenova ne zanima, saj hotel poskušajo prodati. Amarin je pred časom pojasnil, da se jordanski državni sklad umika iz vseh naložb, ki niso v skladu z njegovo naložbeno politiko. Jordanci so poziv za prodajo celotnega kompleksa Bellevue poslali na naslove potencialnih kupcev po vsem svetu, na sektor za tuje investicije agencije Spirit ter na gospodarske oddelke na izbranih slovenskih ambasadah in konzulatih po svetu. Potem ko bodo zbrali čim več ponudb, bodo Jordanci izbrali najboljšega ponudnika, ki bo imel tudi idejo, kako propadlemu hotelu vrniti nekdanji sijaj, je pojasnil Amarin.