Zaposleni v Kobilarni Lipica (KL) in njeni družbi Lipica Turizem so prepričani, da nedavno sprejetje uredbe o razmejitvi premoženja v KL, ki bo podlaga za razkosanje Lipice, ne sodi med tekoče posle vlade in da želi ta z njo dokončno uničiti državno kobilarno. Zahtevajo razveljavitev zadnje novele zakona o KL in omenjene uredbe, drugače bodo šli protestirat pred vlado.

Urgentno sprejemanje uredbe

Poročali smo že, da je vlada prejšnji četrtek s seje umaknila sprejetje uredbe o razmejitvi premoženja v Kobilarni Lipica, ki bo podlaga za oddajo gostinsko-turistične infrastrukture v najem. Umaknila jo je na zahtevo ministrstva za gospodarstvo, saj so njegove strokovne službe prepričane, da je napisana tako slabo, da je ne bo mogoče izvajati. A dobesedno čez noč se je zgodil preobrat. Vse pripombe ministrstva za gospodarstvo so izginile iz vladnih arhivov, ministrski zbor pa je že v petek začel dopisno sejo in na njej dotlej sporno uredbo skrivnostno potrdil.

Za nameček se je ta dopisna seja končala v ponedeljek – na dan, ko je imela vlada tudi redno sejo in bi torej lahko uredbo, če se je z njo res tako mudilo, sprejela na njej.

Od Pibra bi se lahko kaj naučili

Zaposleni v Lipici pričakujejo, da se bo vlada, ki opravlja tekoče posle, nehala ukvarjati z Lipico in bo to delo čim prej prevzela vlada s polnimi pooblastili. »Novi mandatar si zasluži, da ga nekdo o Lipici pošteno in korektno informira. Naj prisluhne tudi stroki, ki je soglasna, da Lipica mora ostati enotna,« poudarja Karmen Leban, generalna sekretarka Sindikata gostinstva in turizma, ki ima svoje člane tudi v Lipici.

Zaposleni v Kobilarni Lipica in v njeni družbi Lipica Turizem nasprotujejo tudi delitvi premoženja v Lipici, kar predvideva omenjena vladna uredba, kajti: »Vsem navadnim smrtnikom je jasno, da se lahko s premoženjem dobro gospodari le, če ga upravlja en gospodar in ne trije ali pet, kolikor si jih je izmislila naša vlada v odhodu.«

Če bi kogar koli od politikov, ki stegujejo lovke po Lipici, zanimalo, kako to deluje v tujini, bi zadostoval krajši obisk konkurenčne avstrijske kobilarne Piber. Tam so po nekaj poskusih oddaje gostinsko-turistične dejavnosti v najem ugotovili, da imajo z najemniki same težave, zato so ustanovili gospodarsko družbo v stoodstotni lasti države, ki upravlja tako kobilarno kot gostinstvo in turizem. »Kakovost storitev je nihala, mi pa nikoli nismo bili gotovi, ali bomo dobili najemnino ali ne. Zdaj že dve leti kavarno vodimo sami, gostje se ne pritožujejo več, pa tudi prihodki so v redu,« je pred letom dni v pogovoru za Dnevnik dejal direktor Pibra Erwin Klissenbauer.