Znotraj kriminalističnega oddelka ljubljanske policijske uprave po naših informacijah že dlje časa vre zaradi povezave med kriminalistko M. H. (polno ime je znano uredništvu) in razvpitim zdravnikom nevrološke klinike ljubljanskega kliničnega centra Ivanom Radanom, ki ga kriminalistični oddelek preiskuje zaradi suma evtanazije na tamkajšnjem intenzivnem oddelku. Kriminalistka naj bi kolegom prikrivala tesen odnos z zdravnikom, hkrati pa naj bi imela oba tudi težave z odvisnostjo od psihoaktivnih snovi. Nekateri policisti so izjemno razočarani nad vodstvom ljubljanske policijske uprave, ki (po njihovih besedah) ščiti hrbet sporni kriminalistki.

Zamolčala povezavo in branila zdravnika

Na kolegico so bili kriminalisti pozorni že dlje časa, saj so pri njenem delu opazili hude napake zaradi malomarnosti. Med drugim naj bi v preiskavi odmevnega dvojnega umora in samomora lani poleti v Grosupljem spregledala nekaj tulcev nabojev. Že pred časom so nekateri posumili, da ima težave z odvisnostjo od psihoaktivnih snovi. To se je dodatno potrdilo ob preiskavi osumljenega nevrologa Radana, ki naj bi s smrtonosno kombinacijo morfija in kalija sredi decembra evtanaziral 83-letnega bolnika. V preiskavi so policisti celo ugotovili, da je njihova kriminalistka osebno povezana z osumljenim zdravnikom.

Ko je kriminalistični oddelek, ki se ukvarja z najhujšimi oblikami kaznivih dejanj, prejel zapisnik o sumu evtanazije v ljubljanskem kliničnem centru, kriminalistka niti z besedo ni omenila prijateljevanja z osumljenim zdravnikom, čeprav bi to morala povedati takoj in se povsem izolirati od preiskave. To so izvedeli šele čez nekaj dni, potem ko je lahko M. H. vpogledala v dokumentacijo primera in začela zdravnika pred kolegi braniti, češ da zagotovo ni kriv. Spomnimo, da je tudi osumljeni zdravnik najprej nekaj dni molčal, nato pa je stopil pred medije in sum evtanazije označil le za namerno provokacijo. »Sestra me je dvakrat vprašala, ali naj res nastavi kalij. Verjela je, da kalij teče v žilo, a ni tekel. Jaz sem poskrbel, da je tekel mimo. Insceniral sem tako, da je kalijev klorid tekel mimo žile v dve podlogi,« je v pogovoru za Delo dejal osumljeni zdravnik.

Med preiskavo naj bi kriminalisti ugotovili celo, da je M. H. že leta 2012 sodelovala pri primeru pokojnika, ki je umrl v varstvu Radana, čeprav bi se tudi tedaj morala izločiti. Večina kriminalistov je ob teh spornih ugotovitvah pričakovala, da bo vodstvo M. H. takoj zapečatilo službeni računalnik, zoper njo disciplinsko ukrepalo in jo prijavilo specializiranemu državnemu tožilstvu, vendar se vrh ljubljanske policijske uprave ni zganil.

V poldrugem letu 70 receptov

Preiskava suma evtanazije, med katero so policisti pregledali tudi obširno zdravnikovo dokumentacijo, je pokazala še eno pomembno povezavo med kriminalistko in zdravnikom. Policisti so po naših informacijah namreč ugotovili, da naj bi osumljeni zdravnik svoji tesni prijateljici (pri čemer sploh ni bil njen lečeči zdravnik) v približno letu in pol napisal okoli 70 receptov za najmočnejše različice pomirjeval – benzodiapezinov, ki povzročajo resne odvisnosti. Tudi ob tej ugotovitvi so kriminalisti pričakovali, da bo vodstvo M. H. poslalo vsaj na testiranje prisotnosti psihoaktivnih snovi, vendar ponovno niso dočakali kakršne koli reakcije. Frustracije nekaterih kriminalistov so šle ob tem že tako daleč, da naj bi eden izmed kriminalistov želel fizično obračunati z nadrejenim, vendar so ga kolegi pravočasno pomirili.

Težave z odvisnostjo naj bi sicer imel tudi osumljeni Radan. To je bilo mogoče slišati že v ljubljanskem kliničnem centru, zdravnik je nato te navedbe zanikal, policijska preiskava pa naj bi potrdila sume o zlorabi narkotikov. Prav tako so policisti v tej fazi preiskave po naših neuradnih informacijah že prepričani, da v primeru smrti nevrološkega bolnika ni šlo za nikakršno provokacijo, temveč za kaznivo dejanje uboja, v kratkem pa naj bi tudi spisali kazensko ovadbo. To naj bi v dovolj veliki meri potrjevala pričevanja zaposlenih na intenzivnem oddelku, popravki, ki jih je osumljeni zdravnik naknadno vnašal v zdravniški karton pokojnega, in tudi gibanje telesne temperature zdravnikove žrtve v kritičnem času.

Za uradna pojasnila smo se včeraj obrnili na ljubljansko policijsko upravo, kjer pa so nam lahko odgovorili le delno: »Ta trenutek lahko potrdimo le, da zaradi okoliščin, ki so bile ugotovljene v kriminalistični preiskavi v kliničnem centru, potekajo tudi postopki s področja delovnopravne zakonodaje in preverjanje okoliščin v tem delu se nadaljuje,« nam je pojasnil tiskovni predstavnik ljubljanske policijske uprave Vinko Stojnšek. Zaradi varstva osebnih podatkov na policiji drugih podrobnosti ne morejo komentirati, poudarjajo pa, da potek preiskave ni ogrožen in da ta poteka nemoteno.

Peter Lovšin