Ob tragičnem dogodku v Mariboru, ko so novinarski standardi v nekaterih medijih odpovedali na celi črti, se je v ponedeljek odzval tudi aktiv novinarjev Dela. »Od neposredno uredniško vpletenih v konkretno zgodbo pričakujemo, da prevzamejo odgovornost. V nasprotnem primeru pričakujemo ustrezno ukrepanje uprave,« se je izvršni odbor Delovega aktiva v svoji izjavi dotaknil poročanja Slovenskih novic. A kot smo že poročali v Dnevniku, je odgovorni urednik tega tabloidnega časnika Bojan Budja na naše vprašanje, ali namerava odstopiti, v ponedeljek odgovoril, da je to vprašanje za upravo časopisne hiše Delo.

Nimajo razlogov za postopke in ukrepe

Izkazalo se je, da Delova uprava nima pomislekov o poročanju Slovenskih novic, ki so »škandalu« namenile okoli 20 člankov in bile tudi v postopku inšpektorata za medije. »V zvezi s poročanjem Slovenskih novic menimo, da so novinarji Slovenskih novic upoštevali profesionalne standarde in so o zgodbi poročali korektno in v skladu z zakonskimi omejitvami,« so nam sporočili včeraj. Zato uprava družbe Delo tudi »nima razlogov, da bi sprožala kakršne koli postopke in ukrepe proti odgovornemu uredniku g. Bojanu Budji«.

Nič drugače kot v Slovenskih novicah se mariborske zgodbe niso lotili niti v časniku Svet24. Čeprav so v uredništvu tega tabloida priznali, da so »zgodbo raziskovali, saj je javnost zanjo dejansko izkazala komercialni interes«, so med drugim s svoje spletne strani, na kateri so ponujali tudi neposredno povezavo na necenzuriran posnetek in o njem poročali v več novicah s senzacionalističnimi naslovi, izbrisali nekatere prispevke. Zakaj so se odločili za takšno potezo in ali razmišlja o odstopu, smo želeli včeraj vprašati odgovorno urednico Svet24 Karmen Špacapan, vendar se na našo elektronsko pošto in klice ni odzvala.

Bo ostalo le pri besedah?

Vse torej kaže, da bo tudi tokrat (so)odgovornosti medijev namenjenih le veliko besed. Vsaj pri nas. Po svetu pa se tovrstni novinarski škandali razpletejo tudi drugače. Tako je bilo, na primer, v primeru britanskega tabloidnega tednika News of the World. Poleg tega, da je ta časopis iz založniškega imperija Ruperta Murdocha zaradi največje prisluškovalne afere v britanski zgodovini leta 2011 celo ugasnil, je bil nekdanji odgovorni urednik Andy Coulson obsojen na 18 mesecev zaporne kazni. Spomnimo, da so se uslužbenci tega ugaslega tabloida z visoko naklado na zatožni klopi znašli po tem, ko so nekateri mediji razkrili, da so novinarji prisluškovali telefonskim sporočilom, tarče tega prisluškovanja pa niso bili le filmski igralci, člani kraljevske družine in politiki, temveč tudi žrtve kaznivih dejanj, sorodniki umrlih britanskih vojakov in sorodniki žrtev terorističnega napada v Londonu.