Po Sloveniji vsakodnevno potekajo številne javne dražbe, na katerih slovenska sodišča iščejo kupce za premoženje, ki so ga izvršitelji zasegli dolžnikom. Konec meseca bo na enem izmed sodišč potekala bržkone unikatna dražba. Med »predmeti«, ki bodo iskali novega lastnika, se je namreč znašla tudi papiga vrste aleksander s kletko vred.

Aleksandra je dolžnici, ki lizinški hiši dolguje nekaj več kot 400 evrov, zasegel izvršitelj Jure Kemperle, ki dela pri kamniškem izvršitelju Marijanu Hojsu. Kemperle nam je razložil, da v takšnih primerih živali ne odnesejo s seboj, saj bi to povzročilo dodatne stroške. Zato je papiga do dražbe še zmeraj v kletki pri svoji lastnici.

»Takšni primeri so zelo redki,« pravi izvršitelj Kemperle. Izklicno ceno je določil pri 200 evrih. Ali je toliko vredna žival ali kletka? »Veste; nekatere živali dosegajo visoke cene, lepa siva papiga žako doseže ceno tudi do 1000 evrov,« nas je podučil. Dejansko pa je tržna cena na dražbah najbrž blizu ničli. Doslej namreč še ni doživel, da bi nekdo na dražbi kupil zaseženega hišnega ljubljenčka.

Za oljke je vedel, za papige ne

Tudi za predsednika združenja izvršiteljev je opisani primer nekaj posebnega. Pred leti je Zoran Kuret Marolt v pogovoru za časnik Žurnal sicer opozoril na to, da pred zakonom o izvršbi in zavarovanju ni varna niti zlata ribica. Ampak tedaj je to govoril v povsem hipotetičnem smislu. Ker pred našim novinarskim vprašanjem ni bil seznanjen s tem, da je kakšen izvršitelj dejansko zaplenil hišno žival.

»Vem, da se dražijo oljčna drevesa po izklicni ceni 1000 evrov in več,« nam je razkril predsednik združenja Kuret Marolt. »Draženje živali iz pravnega vidika v bistvu ni nič nenavadnega, je pa zelo redko. Ne nazadnje lahko nekatere živali – denimo pasemski biki, čistokrvni psi z rodovniki in konji – dosežejo visoke cene.«

Kateri predmeti so torej izvzeti iz izvršilnih postopkov? Denimo obleka in za gospodinjstvo nujne potrebščine, hrana in kurjava za šest mesecev, živina in kmetijski stroji, ki so kmetu dolžniku nujni za preživetje, odličja, poročni prstani, pripomočki za invalide... Izvršitelj ne sme odnesti tudi predmetov, ki so dolžniku, ki opravlja javno službo ali znanstveno, umetniško ali katero drugo delo kot poklic, nujno potrebni za opravljanje njegovega dela. Nedotakljiv je še določen delež gotovine dolžnika, če ima stalne mesečne prejemke.