Zver je v izjavi za javnost dejal, da se v stranki še niso konkretno odločili o morebitni interpelaciji oz. nezaupnici, saj se je zgodba odvijala v zadnjih urah.

Trdi pa, da je »danes dan, ko je Cerarjeva vlada padla na izpitu iz integritete«.

Zver: Cerar vrača dolg Klemenčiču

Po Zverovih besedah je bil pred dvema letoma »Janez Janša drugič prisilno odstranjen z oblasti«. Prvič pa da se je to zgodilo v aferi Depala vas.

»Dejstvo je, da če Klemenčič takrat ne bi spisal tega poročila, danes ne bi imeli vlade Mira Cerarja,« je dejal Zver in dodal, da se danes Cerar očitno čuti dolžnega in vrača dolg Klemenčiču.

Zver meni, da bi moral Klemenčič zbirati dovolj poguma in samokritike in podati odstop. »A Klemenčič očitno razume integriteto pri drugih drugače kot pri sebi,« je dodal.

Odločitev izvedena s skrbnostjo

Cerar ocenjuje, da nedavna sodba vrhovnega sodišča resda odpravlja poročilo KPK o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank v delu, ki se nanaša na predsednika SDS Janeza Janšo, »vendar pa absolutno ne gre za takšno ugotovljeno kršitev, ki bi metala kakršnokoli senco dvoma na Klemenčiča kot nekdanjega predsednika KPK«. »Odločitev KPK je bila namreč izvedena z vso možno skrbnostjo, po večmesečnem proučevanju in uporabi vseh možnih metod. Tudi Janez Janša je imel vso možnost, to je javno dokumentirano, da se v postopku izjavi o vseh takrat obremenilnih dejstvih,« je dejal Cerar.

»Vsebine poročila niso izpodbijali«

Premier je dodal, da je vrhovno sodišče poročilo odpravilo zaradi procesnih napak, »kar je vsekakor treba spoštovati«. »Je pa treba tudi povedati, da sama vsebina poročila ni bila izpodbijana in tudi ni bila izpodbita. Vrhovno sodišče je namreč sprejelo samo procesno odločitev. Pred tem pa je kar šest senatov različnih sodišč potrdilo tisto, kar je sprejela KPK,« je dejal Cerar. Ob tem je dodal, da tudi sodnik nižje stopnje ne odstopi, če mu višja instanca razveljavi odločitev.

Tanka je dodatno zanimalo, ali ima Klemenčič po Cerarjevem mnenju še dovolj integritete za ministra tudi glede na to, da je Računsko sodišče RS maja lani KPK za poslovanje v času, ko ga je vodil Klemenčič, izdalo negativno mnenje.

Zavzel se je za odpravo nepravilnosti

Cerar je odgovoril, da omenjene nepravilnosti segajo v čas senata, ki je KPK vodil pred Klemenčičem, "kar je bilo že večkrat izkazano z dokumenti in dejstvi". Klemenčič naj bi se po Cerarjevih besedah na ugotovitve revizorjev odzval takoj in se tudi zavzel za odpravo nepravilnosti.

Tanko z odgovorom ni bil zadovoljen. Očitkom glede Klemenčiča je dodal tudi domnevne nepravilnosti, ki naj bi jih pri pregledu Klemenčičeva premoženja odkrila Mandatno-volilna komisija DZ. Ta je po besedah poslanca ugotovila, da Klemenčič »ni prijavil podjetja svoje žene, da ni znal pojasnili, zakaj ni imel hiše vnesene v evidence Geodetske uprave RS« in da je posojila za hišo dobil »bistveno ceneje, kot so bila takrat dostopna na trgu«.

Opomin Tanku in Möderndorferju

Pri temu je protestiral vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer, saj je ocenil, da je Tanko z omenjenimi navedbami zlorabil podatke z zaprte seje DZ. Od predsednika DZ Milana Brgleza je zato zahteval, naj ukrepa. Tanko pa je odgovoril, da so podatki »več ali manj iz magnetogramov, ki so javno dostopni na spletni strani DZ«.

Brglez je na koncu dal opomin obema. Tanku pogojno, če se izkaže, da je res navajal podatke z zaprte seje mandatno-volilne komisije, Möderndorferju pa, ker je postopkovni predlog zlorabil za razpravo.

Minister Klemenčič je že v soboto zatrdil, da sam ne namerava odstopiti, saj da je na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) pri oblikovanju poročila o premoženjskem stanju politikov delal skrbno in v najboljši veri.