Erjavec je Jankovićevo odločitev o kandidaturi pričakoval. Sedaj pa glede na to, da imajo pravico glasovati vsi člani stranke, pričakuje, da bo Janković na kongresu 25. aprila tudi zmagal.

Težko nekdo vodi vlado, če ni predsednik stranke

To pa lahko zaplete politične razmere, sploh glede na to, da vsi vemo, kako je ta vlada nastala, je Erjavec spomnil za razloge za prihod Alenke Bratušek na čelo stranke.

Jankovićeve izjave, da je lahko on predsednik stranke, Bratuškova pa premierka, se zdijo Erjavcu problematične, češ da težko nekdo vodi vlado, če ni predsednik stranke.

»Vidim, da bodo problemi«

Poleg tega ne verjame, da bi Bratuškova pristala na to. »Vidim, da bodo problemi. Ne verjamem, da bo Alenka Bratušek pristala na to, da bo lutka v rokah Zorana Jankovića,« ocenjuje Erjavec.

To pa je po njegovih besedah tudi problem za koalicijo, ki je že večkrat izrazila pričakovanje, da bo Bratuškova suvereno sprejemala odločitve, ne da jih bo sprejemal Janković iz ozadja.

»Bilo bi neresno, če bi od te vlade dvignila roke«

Premierka Alenka Bratušek je danes dejala, da bi bilo neresno, da bi kar dvignila roke, zato se bo na kongresu pomerila z Jankovićem. Težko pa si predstavlja, da bi vodila vlado brez strankine podpore, zato bo tudi z zaupnico, kot kaže, počakala. Vodja največje vladne stranke je na vprašanje o zaupnici dejala, da je 25. april blizu in takrat bo videla, kaj ji je storiti in če je glasovanje o njeni zaupnici sploh še potrebno. »Težko pa si predstavljam, da bi vodila vlado, če me lastna stranka pri tem ne podpira,« je dodala.

Čeprav je julija lani dejala, da z Jankovićem ne bo šla v boj za prvaka stranke, sedaj meni, da so rezultati te vlade dobri in da bi bilo neresno od nje, da bi kar tako dvignila roke, je še poudarila.

Ne gre za tekmo med Bratuškovo in Jankovićem

Prvi predsednik PS Zoran Janković še vedno trdi, da ima lahko največja vladna stranka in predsednico vlade in župana glavnega mesta. Ob tem poudarja, da ne gre za tekmo med premierko Alenko Bratušek in njim. Vlada ima priložnost zaključiti mandat, a njegova odločitev za kandidaturo za predsednika PS je dokončna, pravi.

»Izvršni odbor PS (IO PS) v skladu z 18. členom statuta Pozitivne Slovenije vodi postopke volitev in vse drugo potrebno za izvedbo kongresa. Glede na časovno oddaljenost zaključka postopka evidentiranja za funkcijo predsednika stranke, je IO na svoji zadnji seji oba evidentirana kandidata pozval, da v roku 3 dni sporočita, ali se vedno soglašata s kandidaturo. Svoje soglasje sta v predvidenem roku, danes do 12. ure, potrdila mag. Alenka Bratušek in Zoran Janković. Za volitve predsednice/predsednika stranke sta tako evidentirana 2 kandidata in IO PS bo v skladu s tem tudi določil kandidatno listo,«' je PS zapisala na facebooku.

Objava na twitterju:

Janković je na današnji tiskovni konferenci na ljubljanskem Magistratu povedal, da njegova kandidatura ne predstavlja tekme z Alenko Bratušek, temveč da se je zanjo odločil, da bi se stranka vrnila h gospodarskemu programu, kakršnega je zastopala Pozitivna Slovenija ob nastanku.

Povedal je tudi, da je povsem odločen za kandidaturo in dodal, da ga od nje lahko odvrne zgolj aretacija, ki bi mu preprečila prihod na kongres.

Janković: Druge stranke se preveč vtikajo v PS

Po Jankovićevem mnenju se druge stranke preveč vtikajo v PS. »Razni preračunljivci« naj skrbijo za svoje stranke, je poudaril na današnji novinarski konferenci.

Sam je, kot pravi, svojo državotvornost pokazal že na zadnjem kongresu PS, ko je zamrznil svoj status predsednika, in tudi nekaj mesecev pozneje, ko je s tega položaja še odstopil. "Vlada ima možnost zaključiti mandat, ampak je moja odločitev glede kandidature in oktobra in tokrat dokončna," je dodal Janković.

Ob tem je povedal, da se v delo vlade ni nikoli vtikal, za nasvet pa da so ga vprašali le glede t. i. kriznega davka in dviga davka na dodano vrednost (DDV). Prav tako v enem letu ni hodil po terenu in obiskoval članov PS - ravno zato, ker "stranka ne more imeti dvojnega vodstva".

Ne namerava hoditi po terenu

Sporočil je tudi, da niti zdaj ne bo hodil po terenu, saj da ne želi tekmovati na tak način. "Od mene bi bilo nespodobno, do naših članov pa podcenjevalno, če eno leto nisem bil na terenu, zdaj pa grem," je pojasnil Janković. Dodal je, da bo članom le poslal pismo, v katerem jim bo razložil, "kje so razlike in kaj je moja želja".

"Državi želim dobro, za to pa se mora izvajati gospodarski program, ki ga je PS sprejela na zadnjem kongresu," je dejal Janković, ki meni, da se morajo postaviti točni roki za ključne projekte za zagon gospodarstva in nova delovna mesta.

Obstoj vlade ni njegova odgovornost

Glede na napovedi koalicijskih partnerjev bi sicer Jankovićev morebiten prevzem PS lahko pomenil konec aktualne vlade. V tem primeru bo najverjetneje prišlo do predčasnih državnozborskih volitev.

A Janković odgovarja, da to ni njegova odgovornost in je tudi ne bo prevzel. Te napovedi se zadnje čase potencirajo, je dodal, a po njegovi oceni gre le za poskus vplivanja na člane in članice PS. "Moje stališče je jasno. V stranki odločajo le članice in člani. Jaz bom pač svoj program na kongresu predstavil še enkrat. Nihče pa mi ne more reči, da sem poskušal vplivati na vlado, ji kaj svetovati ali celo ukazovati. Namenoma sem stal eno leto pri miru," je bil jasen Janković.

To zahteva "politična higiena"

Za to, da se morata še enkrat izreči, se je izvršni odbor stranke PS v četrtek odločil zato, ker to zahteva "politična higiena", saj je od zaključka evidentiranja kandidatov minilo že več pol leta, je pojasnila podpredsednica stranke Maša Kociper.

Kongres PS je bil namreč predviden že za oktobra lani, vendar so ga odložili na čas pred parlamentarnimi volitvami. Bratuškova in Janković pa sta se pred dnevi zavzela za čim prejšnji sklic kongresa.

Premierka je v pismu članom že pred četrtkovim izvršnim odborom najavila kandidaturo in pozvala, naj v PS strnejo vrste. Janković pa je v začetku minulega tedna o morebitnem umiku svoje kandidature še molčal.

Kandidat za predsednika bo kandidaturo lahko umaknil tudi na samem kongresu. Nasprotno pa vlaganje kandidatur tedaj ne bo več mogoče, saj so bili vsi postopki evidentiranja že zaključeni. Glasovanje na kongresu bo tajno.

Lukšič: Ne bomo prvi zapustili vlade

Tudi pred današnjim kolegijem koalicijskih partnerjev pri premierki Alenki Bratušek najbolj odmeva vprašanje razmer v PS in morebitne zmage prvega predsednika te stranke Zorana Jankovića na kongresu. Predsednik SD Igor Lukšič je poudaril, da vlada razpade takrat, ko gredo stran prvi koalicijski partnerji. "In mi ne bomo tisti," je pristavil.

Čeprav so koalicijski partnerji ob prvi najavi kongresa PS, lani jeseni, zatrjevali, da bi morebitna Jankovićeva zmaga v tekmi za predsednika PS najverjetneje pomenila konec zdajšnje vlade, se zdaj očitno odpirajo nove možnosti.

Vlada ima po Lukšičevih besedah svojo logiko. Za njeno delovanje je, kot poudarja, pomembno, da ima premierka v DZ podporo 46 poslancev. Pred časom je tudi prvak DeSUS Karl Erjavec omenil možnost, da bi Bratuškova v primeru poraza na kongresu s svojo poslansko skupino lahko odcepila od PS in z vlado delala dalje. A je to možnost omenil kot manj verjetno, saj da ni znano, koliko poslancev PS jo pravzaprav podpira.

Lukšič se do te možnosti ne opredeljuje konkretno. "Videli bomo, kaj se bo zgodilo," je dejal.