Kot je na današnji novinarski konferenci izpostavila Jerajeva, se je v petek zgodilo to, kar so v stranki pričakovali že dlje časa. Ustavno sodišče je namreč soglasno ugodilo predlogu Janše, naj do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe v zadevi Patria. Tako je Janša lahko najmanj do končne odločitve sodišča zapustil zapor na Dobu, kjer je bil zaprt od 20. junija letos.

Pri Masleši več problematičnih zadev

Po mnenju Jerajeve je povedno to, da je bilo vseh devet ustavnih sodnikov soglasnih. Zato v SDS ocenjujejo, da to napoveduje že tudi končno odločitev sodišča.

Spregovorila je tudi o Masleši, pri katerem se je »izkazalo več problematičnih zadev, sploh v zgodbi o zadevi Patria«. Masleša se je, kot je dejala Jerajeva, »negativno izrekel o Janši, ga označil za največjega sovražnika sodstva, določil je, da bo predsedoval senatu zadnje mesece letošnjega leta, kar je v nasprotju z zakonom o sodniški službi in tudi drugimi zakoni, ki govorijo o naravnem sodniku«. Zato v SDS pričakujejo Maslešev odstop s funkcije, ki naj jo »prepusti sposobnejšemu«.

Temeljita revizija dogodkov

Obenem pričakujejo »temeljito revizijo dogodkov, povezanih s krivično sodbo«; od tožilke, ki da je bila v konfliktu interesov, do višje sodnice, ki da se je javno norčevala in žalila množico protestnikov. Pričakujejo denimo še, da se bo oglasila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, »ki je bila med drugim tudi tožilka in področje pozna, pa je v vseh teh trenutkih molčala, podobno tudi predsednik republike« Borut Pahor.

Poleg tega pričakujejo, da se sodstvo oz. minister opredeli glede nekaterih drugih zadev v sodstvu, je povedala Jerajeva. Kot je spomnila, je višje sodišče nedavno ugodilo pritožbi ljubljanskega župana Zorana Jankovića v zadevi Tritonis in zavrnilo zahtevo za preiskavo specializiranega državnega tožilstva. »V nekem drugem primeru ne potrebujejo niti dokazov, kjer jih imajo, pa se ne dogaja nič,« je poudarila.

Bo Cerar spoštoval odločitev sodišča?

V SDS se še sprašujejo, ali bo premier Miro Cerar res spoštoval odločitev ustavnega sodišča, kot je zatrdil - glede na to, da je sodeloval pri pisanju strokovnega mnenja v zvezi z občino Ankaran, kjer je "oporekal odločitvi ustavnega sodišča".

Jerajeva se je dotaknila tudi medijev in bila kritična zlasti do Radiotelevizije (RTV) Slovenija: »Dnevno lahko na RTV poslušamo o protestih v ZDA, medtem ko so bili domači protesti, če jih lahko tako imenujem, le 300 metrov od sedeža RTV, mnogokrat ignorirani in zamolčani,« je še dejala.