Zahtevo za varstvo zakonitosti mogoče vložiti v treh mesecih od zadnje vročitve sodne odločbe

Če vrhovno sodišče ugotovi, da je zahteva utemeljena, izda sodbo, s katero ali spremeni pravnomočno odločbo ali v celoti oziroma delno razveljavi odločbo sodišča prve stopnje in višjega sodišča in zadevo vrne v novo odločitev, ali pa se omeji samo na to, da ugotovi kršitev zakona.

Sodba, s katero je prvostopenjsko sodišče predsednika SDS Janšo, prokurista Rotisa Črnkoviča in brigadirja Krkoviča spoznalo za krive koruptivnih dejanj v zadevi Patria, je postala pravnomočna 28. aprila. Zahtevo za varstvo zakonitosti pa je mogoče vložiti v treh mesecih od zadnje vročitve sodne odločbe.

Odločitev US še ni znana

Janšev odvetnik Matoz je sicer še pred zahtevo za varstvo zakonitosti vložil ustavno pritožbo zoper sodbo v zadevi Patria na ustavno sodišče. To je sicer na sredini seji zadevo obravnavalo, a naj ustavni sodniki odločitve še ne bi sprejeli oz. še ni znana.

Predsednik SDS je medtem že prejel poziv na prestajanje zaporne kazni. Iz poziva izhaja, da se mora v zaporu na Dobu zglasiti 20. junija. Janša je namreč pravnomočno obsojen na dveletno zaporno kazen zaradi koruptivnih dejanj v primeru nakupa patrij v času, ko je bil predsednik vlade.