Prvak SDS Janez Janša ni več poslanec. Državni zbor namreč včeraj ni sprejel sklepa, da lahko Janša ne glede na to, da je bil pravnomočno obsojen na zaporno kazen, daljšo od šestih mesecev, opravlja poslansko funkcijo, temveč je ugotovil, da je prvaku SDS mandat prenehal.

Za to, da bi bil Janša še naprej poslanec, je glasovalo šest poslancev, in sicer štirje iz vrst NSi ter predstavnika italijanske in madžarske narodne skupnosti, 58 poslancev SMC, DeSUS, SD, Združene levice in ZaAB pa je bilo proti. Poslanci SDS so glasovanje obstruirali. V Slovenski demokratski stranki so vztrajali, da pogoji za glasovanje o prenehanju mandata niso izpolnjeni, saj za tak sklep ne obstaja nobenih pravnih podlag ne doma ne v sodbah evropskega sodišča za človekove pravice.

Včeraj so se v državnem zboru pojavljala ugibanja, ali bo naslednji po številu glasov iz vrst SDS sprejel poslanski mandat oziroma ali bo Janša sploh dovolil, da ga v parlamentu kdo nasledi. A je vodja poslancev SDS Jože Tanko možnost, da bi bila njihova poslanska skupina v prihodnje z enim poslancem manj, zavrnil. Tako bo prvaka SDS v parlamentu nasledil generalni sekretar v obeh Janševih vladah Božo Predalič. Tanko je napovedal, da bo Janša uporabil vsa pravna sredstva, ki so na razpolago, da včerajšnja odločitev državnega zbora pade.

Brglez za spremembo volilne zakonodaje

Ena od pravnih možnosti, ki naj bi jo imel na razpolago, je vložitev ustavne pritožbe na ustavno sodišče. Kot je dejal predsednik državnega zbora Milan Brglez, bo moral parlament, če pride do ustavne presoje, podati svoje mnenje. »Računam, da bo čim prej prišlo do odločitve ustavnega sodišča. Pri sprejemanju politične odgovornosti je obstajala tudi zavest, da ni absolutnega pravnega mnenja, na katero bi se lahko popolnoma oprli, in je v takšnih zadevah pač treba sprejeti politične odločitve. Državni zbor je prostor za to in to se je tudi zgodilo.« Brglez kakšnih bistveno drugačnih zaostritev pri delovanju državnega zbora, kot so jim bili priče doslej, zaradi včerajšnje odločitve poslancev ne pričakuje. Upa pa tudi, da bodo z ustanovitvijo komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb v kar najkrajšem času dokončno konstituirali državni zbor. Prav tako predsednik državnega zbora pričakuje, da bodo kmalu spremenili volilno zakonodajo, da »bodo pogoji za izvoljivost enaki, kot so pogoji za zaposlene v kateri koli državni službi«.