Ko se je poslavljala Janševa vlada, je na Brdo poslala novo vršilko dolžnosti in kasneje direktorico Iris Kociper Haas ter njenega namestnika Borisa Tomašiča. Toda pred kratkim je bil na njegovo delovno mesto imenovan Aljoša Trtnik.

Trtnik namesto Tomašiča

Boris Tomašič je na Brdu že preteklost, odšel je lani. Njegovo imenovanje je vzbudilo pozornost, ker je bil v preteklosti močno aktiven v Janševi SDS, povrhu pa je bil prepoznaven tudi zato, ker se v Ravnogorskem gibanju Slovenije zavzema za »pravi odnos do Draže Mihajlovića in četniškega gibanja«, kot je dejal za naš časopis. Strankarsko kadrovanje je odločno zanikala sedanja direktorica Iris Kociper Haas, ki je na Gorenjsko prišla s Štajerskega s prakso dela v turizmu. In če je bilo vsaj neokusno kadrovanje vlade v odhajanju, je tudi sedanja dokazala, da zna poskrbeti za prave kadre. Na Tomašičev prazni stolček je namreč pred kratkim sedel Aljoša Trtnik s Kemijskega inštituta Slovenije. »Med prijavljenimi kandidati na razpisu je bil najbolje ocenjen,« je izbor pojasnila direktorica JGZ Brdo. No, Trtnik je imel zanesljivo vsaj eno neuradno referenco – na Kemijskem inštitutu je do nastopa nove vlade delala tudi sedanja generalna sekretarka Tanja Šarabon! In JGZ Brdo je dejansko (tudi) njena skrb in odgovornost. Toda: razpis je bil javen in službo je dobil pač najboljši, je uradno pojasnilo. Kemijski inštitut Slovenije pa je očitno valilnica kadrov nove vlade. V kratkem bodo na Brdu končali še razpis za novega svetovalca direktorice.

Z Brda se je moral prejšnji direktor Iztok Purič posloviti zaradi očitkov v »zadevi preproga« (nakup predrage preproge v sumljivih okoliščinah), ki zdaj čaka na upokojitev in poudarja, da ni manjkalo tudi notranjih razlogov za njegov odhod. Kajti na Brdu tudi pod vodstvom Iris Kociper Haas divjajo hudi notranji boji in pretresi. Tako je ena od njenih neposredno podrejenih Mateja Markič obtožila direktorico za trpinčenje na delovnem mestu in temu dodala kar hude obrazložitve o domnevnih kršitvah. A upravni odbor zavoda pod vodstvom Mirjam Grof Ferjančič je zavrnil obtožbe Markičeve, ki naj bi po neuradnih podatkih zdaj morala zapustiti JGZ Brdo. Obenem pa je svet zavoda pri pregledu poslovanja za nazaj odkril nepravilnosti tudi pri delu odgovornega za finance Jožeta Poljaka in naložil direktorici, da zaradi tega ustrezno ukrepa. Direktorica Brda ni želela komentirati postopkov, ki potekajo – prav tako pa tudi ne Markičeva in Poljak.

Kociper-Haasova: Brdo je izziv!

Direktorica Iris Kociper Haas zatrjuje, da ni politični kader in da zanjo Brdo pomeni izziv. Obseg poslovanja povečujejo z dodatnimi ponudbami in dogodki, ker se zavedajo pomena trženja storitev. Zato je uvedla vsebinske novosti, ki naj bi na Brdo privabile več ljudi. Uradne odločitve o ukrepih glede Markičeve in Poljaka še ni sprejela, a poznavalci razmer v tej državni ustanovi trdijo, da še ne bo konec vojn in vojnic med državnimi uradniki.