»Obtožbe ne držijo. Ni govora,« je v pogovoru za Dnevnik zagotovila glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić. »Podobna anonimna pisma so prejeli vsi trije zadnji ministri za gospodarstvo, vendar ministrstvo konec lanskega leta ni ugotovilo nobenih nepravilnosti,« je povedala Grlićeva in dodala, da o tem ni vedela ničesar in da je tudi policija doslej ni obiskala.

Nad piscem ali pisci anonimk, ki so po njenem mnenju zaposleni na inšpektoratu, je ogorčena in napoveduje, da jih bo naznanila. Vzrok, da je informacija prišla v javnost šele pol leta po uvedbi policijske preiskave, bi se lahko, kot pravi, skrival v strahu nekaterih, »da bi v novi vladi dobila kakšno funkcijo«.

Predkazenski postopek

Na Policijski upravi Ljubljana so potrdili, da so februarja letos na podlagi anonimnega obvestila, ki ga je prejelo računsko sodišče, in zahtevka tožilstva sprožili predkazenski postopek zaradi domnevnih nepravilnosti pri poslovanju tržnega inšpektorata. Imena preiskovane osebe zaradi varstva osebnih podatkov niso navedli.

Anonimno pismo po navedbah Žurnala24 obtožuje Grlićevo, da si je kot vodja inšpekcijskega sveta izplačevala dodatke, ki ji ne pripadajo, da je prejemala dodatno plačilo za predavanja med službenim časom, med drugim tudi zavezancem, pri katerih inšpektorji vodijo inšpekcijske nadzore, ter da je nekaterim zaposlenim na inšpektoratu omogočala »bliskovito« napredovanje, mimo vseh pravil in zakonske podlage. Na računskem sodišču so nam povedali, da so prijavo prejeli konec januarja. Iz nje je, kot so dejali, izhajalo, da naj bi bila z nepravilnim ravnanjem na inšpektoratu oškodovana javna sredstva.

Nepravilnosti ugotovilo tudi računsko sodišče

Nepravilnosti pri poslovanju tržnega inšpektorata je v reviziji za leti 2011 in 2012, kar je bilo objavljeno prejšnji mesec, zaznalo tudi računsko sodišče in inšpektoratu izreklo mnenje s pridržkom. Revizorji so med drugim ugotovili nepravilnosti pri zaposlovanju in napredovanjih zaposlenih v višji plačni razred, pri povračilih stroškov prevoza na delo in z dela, pri javnih naročilih ter pri organizaciji izobraževanj inšpektorjev. Računsko sodišče je od tržnega inšpektorata zahtevalo predložitev odzivnega poročila, ki ga mora ta posredovati v 90 dneh.

Grlićeva možnost napak dopušča, pri čemer pa poudarja, da je inšpektorat po ugotovitvah revizorjev z izjemo napak, omenjenih v poročilu, posloval po predpisih.