"Smrt fašizmu, svoboda narodu"

Ob spomeniku žrtvam nacizma se je danes ob pol enih v Grahovem zbralo nekaj deset ljudi. Žrtvam 2. svetovne vojne so se poklonili z minuto tišine, polaganjem venca in prižiganjem sveč. Ob spomeniku so recitirali pesmi in v govorih predstavljali nekatera zgodovinska dejstva, zaključili pa so s petjem partizanskih pesmi in vzklikanjem: "Smrt fašizmu, svoboda narodu."

Kot je za STA dejal Franko Pleško iz Primorskih Puntarjev, je 6. april dan, ko je nacifašistična vojska leta 1941 napadla Jugoslavijo brez vojne napovedi in v nekaj dneh je v Beogradu padlo 20.000 civilistov. Danes pa bo "tukaj otvoritev spomenika, na katerem na žalost piše, da je posvečen slovenski vojski, a je vse drugo razen slovenska vojska". Dodal je, da smo priča rehabilitaciji nacifašizma na slovenskih tleh in da nasprotujejo "rehabilitaciji izdajalcev domovine, ki so se borili z ramo ob rami z nacifašistično SS".

Janša: Ne damo se ustrahovati

Medtem so ob domobranskem spomeniku že postavili oder, kjer je čez kako uro potekala maša z blagoslovom spomenika. V Grahovem so bili prisotni tudi policisti, nekateri pa so priložnost izkoristili sebi v prid in so ob Spominskem parku prodajali različne zgodovinske knjige.

Slovesnost ob odkritju spomenika domobrancem, padlim 24. novembra leta 1943, je vodil župnik Maks Ipavec, ki sicer deluje v Begunjah pri Cerknici. Med svojo pridigo je ponovil besede predsednika Nove Slovenske zaveze Petra Sušnik, da gre za spomenik 32 domobrancem, ki so novembra 1943 umrli v požgani postojanki, ki "nikogar ne poveličuje, pa tudi nikogar ne obsoja".

Slovesnosti so se udeležili tudi številni politiki, med drugim predsednik SDS Janez Janša, predsednica NSi Ljudmila Novak, predsednik Zbor za republiko Lovro Šturm, evropski poslanec Lojze Peterle, vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, predsednik sveta SDS France Cukjati in župan občine Cerknica Marko Rupar. Kot slavnostni govornik je nastopil Anton Drobnič, nekdanji predsednik društva Nova Slovenska zaveza.

Predsednik SDS Janez Janša je po končani slovesnosti prek twitterja sporočil, zakaj je šel v Grahkovo: »Danes smo šli v Grahovo, ker: 1. branimo temeljno civilizacijsko in ustavno pravico do dostojanstva, groba in spomina; 2. Se ne damo ustrahovati zagovornikom zločina, njihovi propagandi in lažem; 3. Smo molili tako za žrtve kot za njihove rablje, kajti samo to je lahko temelj iskrene in trajne sprave v slovenskemu narodu.«