Prvi kritik postal podpornik

»To je simbol vsega, kar je na Jesenicah narobe. Zadnja štiri leta se ni nič spremenilo. Le število Jeseničanov se je zmanjšalo za več kot 400. To bi moral biti znak za alarm, pa očitno nikogar nič ne briga. Ena sama stranka na Jesenicah vlada 16 let. Ljudje pa so apatični, a vidim, da željni sprememb,« svojo odločitev za vstop v lokalno politiko utemeljuje dr. Ahmed Pašić. Ko se je pred letom dni vrnil iz Singapurja in začel izvajati akcije skupine Ejga, so mu mnogi očitali, da to počne zaradi samopromocije in da bo zagotovo kandidiral za župana. Danes je Ahmed požrl takratno besedo, da ne bo šel v politiko. »Vse od avgusta lani me ljudje nagovarjajo, naj kandidiram. Klicale so me že prav vse stranke. Od levih do desnih, od rdečih do črnih. Tudi za evropske volitve in tudi za državne. Vse sem zavračal. Potem sem pa nekega dne prišel z akcije barvanja ograj. Doma me je čakal kup pošte. Očeta sem vprašal, kaj to je in pokazal mi je kup overjenih podpisov v podporo moji kandidaturi za župana. Mimo tega nisem mogel. Eno uro sem bil pod tušem in razmišljal, kaj naj. Ko sem prejšnji teden javno objavil kandidaturo na Facebooku, se mi je zatresla roka. Danes sem pripravljen na vse, tudi na nizke udarce. V nekaj dneh bomo objavili podroben program, prihodnji teden sestavili listo kandidatov za občinske svetnike,« je napovedal »Miro Cerar« jeseniške politike.

Začelo se je s popravilom koša

Kmalu po začetku akcij skupine Ejga, ki je bila tam okoli novega leta vseslovenski medijski hit, se je na Facebook oglašal vedno en in isti največji kritik skupine. Ahmed mu je vztrajno, prijazno odgovarjal, tip pa se ni dal. Kritiziral je in jih zmerjal s samopašniki in podobnim. Pred nekaj tedni je Mercator skupini Ejga brezplačno (»ker ste tako pridni«) dal v najem skoraj 500 kvadratnih metrov velik prostor, kjer bodo med drugim uredili tudi izposojevalnico koles. Kolesa jim je »zrihtal« prej omenjeni facebookovski nergač. Zgodba je poučna v razumevanju tega, kaj Ahmed na Jesenicah počne, kakšne so Jesenice zdaj in kakšne bi rad imel.

Rodil se je pred 38 leti bosanskim staršem. Svojega porekla ne skriva, ravno nasprotno, ves čas do odhoda v Singapur je aktivno deloval v islamski skupnosti. V Singapur je odšel »po ženo«, ki jo je spoznal prek spleta. Tam je, da so starši dovolili poroko, moral poiskati službo. Preživel je, kot sam pravi, pekel, na koncu le našel službo in šest let dobro služil v mednarodni korporaciji. Lani se je vrnil. Popravil je razpadajoči košarkarski koš nasproti svoje domače hiše. Zgodba od tega koša naprej je legendarna. Kot tudi akcija obnove železniške postaje, razpadajočega mostu, zbiranja denarja za bolne otroke, revne družine. In še vedno na modro barvajo ograje mesta. Kakih 3300 jih je v skupini in okoli 30 »vlečnih konjev«. Z ženo Haslindo imata dva otroka, leto dni živijo od prihrankov. Kljub trudu doktor znanosti z bogatimi mednarodnimi izkušnjami v domačem okolju ne najde službe. Jezo in razočaranje je obrnil v energijo za spremembe. Mu bo uspelo? »Težili, težili in samo težili bomo. Kot že nekaj mesecev težimo direkciji za ceste zaradi grozne ceste do bolnišnice. Posneli smo video, kako se vozimo skozi Poljče po cesti kot v Švici in ob mirnem kozarcu vode pojemo pesmi. Potem smo to ponovili na tej naši cesti in zares grozen in zgovoren posnetek poslali na DRSC. Tako teženje imam v mislih.«

Ali so Jeseničani ob pregovorni multikulturnosti pripravljeni na župana muslimana? Ahmedov odgovor, da imajo tudi v Piranu črnca za župana, na Jesenicah ne zdrži. V Piranu ni drugih črncev. »Bo 'kleni Slovenec' obkrožil 'ta spodnjega'?« je bilo vprašanje, ob katerem je bilo podpisanemu poročevalcu sicer nerodno, a ga je mogoče slišati v vsakem mestnem bifeju. »S tem se čisto zares ne obremenjujem. Bomo videli petega oktobra. Verjamem v širino ljudi,« pravi Pašić. pk