Nujnost izvedbe začrtanih ukrepov

"Slovenija bo morala zagotoviti pravočasno in vzdržno odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja v letu 2015. Pozdravljamo slovenske zaveze za zagotovitev tega cilja," piše v izjavi, ki jo je danes sprejela evroskupina.

Tudi komisija je Slovenijo ob objavi proračunske ocene opozorila na nujnost izvedbe začrtanih ukrepov za odpravo presežnega primanjkljaja ter pozvala k pospešitvi strukturnih fiskalnih ukrepov - zlasti k sprejetju zakona o fiskalnem pravilu in celovitem pregledu javnih izdatkov v zdravstvu.

Slovenija je zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja v postopku od leta 2009. Rok za njegovo odpravo, torej zmanjšanje primanjkljaja pod tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), je prihodnje leto.

Tri skupine držav

Evropska komisija je pri ocenjevanju skladnosti proračunov z evropskimi pravili države razdelila v tri skupine: tiste s tveganji, pretežno skladne in skladne s pravili. Evroskupina je danes potrdila te ocene in podrobneje komentirala države s tveganji.

Tveganja komisija ugotavlja v Franciji, Italiji, Španiji, Belgiji, Avstriji, na Portugalskem in na Malti. Pretežno skladne s pravili so Slovenija, Estonija, Latvija in Finska. Proračuni Nemčije, Irske, Luksemburga, Nizozemske in Slovaške pa so v skladu s pravili.

Najbolj problematičnim, Franciji, Italiji in Belgiji, je dala komisija še tri mesece časa za ukrepanje, preden bo odločila o nadaljnjih korakih. To kaže na premik političnega poudarka s fiskalne strogosti na spodbujanje rasti, čeprav v Bruslju takšno tolmačenje zavračajo.

O nadaljnjih korakih bodo odločali spomladi

Komisija bo o nadaljnjih korakih odločala spomladi. Če oceni, da ukrepanje članice ni ustrezno, lahko v skrajnem primeru predlaga tristopenjske sankcije v višini 0,2 odstotka BDP; najprej obrestovani depozit, nato neobrestovani depozit, ki na koncu postane globa.

Evroskupina sicer pozdravlja dejstvo, da članice zmanjšujejo primanjkljaje in stabilizirajo javni dolg kljub gospodarskim izzivom, a opozarja na nujnost nadaljevanja fiskalne konsolidacije, ki bo obenem zagotavljala spodbujanje rasti, ter na nujnost strukturnih reform, zlasti rahljanje davčnega primeža, je sestanek povzel šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem.

Ob tem je vse članice s proračunskimi osnutki, ki niso skladni z evropskimi pravili, pozval, naj pravočasno ukrepajo za zagotovitev skladnosti s pravili, predvsem tiste v postopku zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja.

Nujnost zagotovitve ustreznega ravnotežja

Tudi evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici je izpostavil nujnost zagotovitve ustreznega ravnotežja med fiskalno konsolidacijo in spodbujanjem rasti ter obžaloval majhen napredek pri zagotavljanju rasti prijaznih javnih izdatkov.

Komisar je še izpostavil, da je analiza komisije pravična, ter izrazil pričakovanje, da bodo članice izkoristile čas do marca za zagotovitev skladnosti njihovih proračunov z evropskimi pravili in da to ne bo "izgubljen čas".

Evroskupina sedaj zasedanje nadaljuje z razpravo o Grčiji. Ministri bodo razpravljali o tem, kaj storiti z državo po izteku evropskega programa pomoči konec leta. Zaradi razhajanj med posojilodajalci in Atenami glede varčevalnih ukrepov bo najverjetneje treba podaljšati obstoječ program pomoči.

Slovenijo na današnjem zasedanju evroskupine zastopa državna sekretarka na finančnem ministrstvu Irena Sodin; finančni minister Dušan Mramor je namreč udeležbo odpovedal zaradi bolezni, so pojasnili v tiskovni službi stalnega predstavništva Slovenije pri EU.