Volitev se bo zagotovo udeležilo 30,1 odstotka vprašanih, verjetno pa se jih bo udeležilo 29,7 odstotka vprašanih. Zagotovo se jih ne bo udeležilo 20,2 odstotka vprašanih, verjetno ne pa 16,1 odstotka. Neodločenih je 3,9 odstotka vprašanih.

Direktor Ninamedie Nikola Damjanić je opozoril, da so pri PS, SD in DL le predpostavljali, da bodo nosilci list Janez Potočnik, Tanja Fajon oz. Gregor Virant. Ob takšnih predpostavkah bi za PS glasovalo 16,9 odstotka vprašanih. Sledijo SLS + NSi z Lojzetom Peterletom kot nosilcem liste (15,7 odstotka vprašanih), SDS z Milanom Zverom kot nosilcem liste (15,3 odstotka), SD (10,1 odstotka), DeSUS z Ivom Vajglom kot nosilcem liste (8,4 odstotka) in DL (5,3 odstotka).

Za liste LDS, Združene levice, Solidarnosti in Zares bi se odločilo manj kot pet odstotkov vprašanih. Neodločenih je 16,3 odstotka anketiranih.

Odločal bo nosilec liste

Če upoštevajo le odgovore tistih, ki se bodo volitev zagotovo udeležili, se je za SDS opredelilo 18,2 odstotka vprašanih, za PS 16,8 odstotka, za SLS + NSi 15,4 odstotka, za SD 12 odstotkov in za DeSUS 7,1 odstotka. Ostale liste bi dobile manj kot pet odstotkov.

Po Damjanićevih besedah bi imele manjše levosredinske stranke več možnosti na volitvah, če bi se združile.

Dve tretjini oz. 69,9 odstotka anketiranih je na vprašanje, kaj bo odločilno pri njihovi izbiri - stranka ali ime kandidata oz. nosilca liste, odgovorilo, da ime kandidata oz. nosilca liste. Odgovor 22,6 odstotka vprašanih pa je bil, da bo odločilno vplivala stranka. Neopredeljenih je 7,5 odstotka vprašanih.

Večina čaka na predstavitev list

Večina oz. 55,5 odstotka anketiranih pravi, da se bodo odločili, ko bodo izvedeli za ime kandidatov za evropske poslance. 13,1 odstotka vprašanih pa se bo odločilo na podlagi volilne kampanje. Podoben delež oz. 13,3 odstotka je tistih, ki že vedo, koga bodo volili.

Ninamedia je telefonsko raziskavo izvedla v času od 4. do 6. marca, anketirali so 700 ljudi.

Javnomnenjske raziskave bodo v okviru projekta Alternative Evrope, ki nastaja v okviru uredništva Mladine in ga delno sofinancira Evropski parlament, potekale vsak mesec do volitev, v maju pa bodo izvedene celo tri tedenske javnomnenjske raziskave, napovedujejo v Ninamedii.