Regres za upokojence

Na posvetovanju pri predsedniku republike Borutu Pahorju bo DeSUS za mandatarja podprl kandidata zmagovalke volitev, predsednika SMC Mira Cerarja, saj da je to demokratično pravilo. Vendar morajo za vstop DeSUS v koalicijo biti izpolnjeni določeni pogoji, je spomnil Erjavec. DeSUS vztraja, da se upokojencem za celotno obdobje morebitne vlade Mira Cerarja izplačuje regres. Pri tem vprašanju je sicer več možnosti, pravi Erjavec, ena od njih je ta, da bi regres prejeli upokojenci s pokojnino do okoli 1000 evrov. A ta razprava še poteka, je poudaril. Kljub temu je dodal, da sta se s Cerarjem dogovorila, da bo za regres namenjenih dodatnih 40 milijonov evrov. Prav tako si v DeSUS prizadevajo za usklajevanje pokojnin ob dvoodstotni gospodarski rasti.

Med pogajanji je aktualno tudi vprašanje socialne kapice, in Erjavec je po sestanku s pogajalsko skupino ponovil, da so v DeSUS proti njeni uvedbi.

S pokojninsko reformo ne bi hiteli; težav z NSi nimajo

Pri vprašanju pokojninske reforme Erjavec poudarja, da se ne strinjajo, da bi z njo hiteli, saj je pokojninski sistem vzdržen do leta 2020. A kljub temu je prav, da se v okviru vlade začne pogovor o novi pokojninski reformi, je dodal.

Erjavec tudi pravi, da nimajo nobenih težav glede koalicijskega sodelovanja z NSi. A če bodo v NSi vztrajali pri socialni kapici in takojšnjem začetku reformiranja pokojninskega sistema ter bodo odpirali ideološke teme, ni primerno, da sodelujejo v koaliciji, je še menil. Pri tem je omenil tudi področje zdravstva - v NSi si prizadevajo za spremembe na tem področju - in poudaril, da zdravje ni tržno blago in gre za javne storitve. Sami bodo do konca branili javno zdravstvo, je še dodal. Sicer na področju lepotnih operacij in nadstandardnih storitev konkurenčnosti ne nasprotujejo.

Tonin pozval Židana, naj ne obračunava z NSi preko socialne kapice

SD in NSi imata različna pričakovanja, kaj naj bi glede socialne kapice predvideval osnutek koalicijskega sporazuma, ki naj bi ga SMC morebitnim partnerjem poslala še danes. V NSi pričakujejo, da bo vključena neka oblika socialne kapice, SD pa ravno obratno. Matej Tonin je SD pozval, naj ne obračunava z NSi, pač pa naj pove, da je ne želi v vladi.

Stranki NSi je bilo po besedah vodje poslancev Mateja Tonina na pogajanjih rečeno, da bo v koalicijski sporazum vključena neka oblika socialne kapice. Predsedujoči SD Dejan Židan pa je po ponedeljkovih pogovorih s SMC povedal, da socialne kapice, ki jo sicer zagovarja NSi, v osnutku koalicijske pogodbe ne bo. Po njegovem prepričanju je to instrument, ki bi razgrajeval socialno državo, saj da bi "bogataška kapica" v pokojninski blagajni povzročila od 60 do 250 milijonov evrov manka, kar bi pomenilo zahtevo po novi pokojninski reformi. Tako tudi ne bo delne socialne kapice, ki jo zagovarja SMC, je dejal.

Tonin je danes v izjavi medijem ocenil, da razprava o socialni kapici nima zveze z realnostjo. Očitno Židan ve več, kot vedo v NSi, saj je bilo njim na pogajanjih rečeno, da bo neka oblika socialne kapice vključena v koalicijski sporazum, je dejal vodja poslanske skupine NSi.

Židan obžaluje "podtikanja" NSi

Predsedujoči SD Dejan Židan je za STA izrazil obžalovanje, ker je trenutno v NSi takšna pogajalska vročica, da so pričeli s podtikanji. S temi besedami je komentiral poziv vodje poslancev NSi Mateja Tonina, naj Židan ne obračunava z NSi, pač pa naj pove, da je ne želi v vladi. V SD so po Židanovih besedah zagovorniki širše koalicije.

"Mi smo pristaši širše koalicije in razgovora z argumenti. Takšno stališče bomo zagovarjali tudi naprej. Predlagam pa tudi preostalim možnim koalicijskim partnerjem, med drugim tudi NSi, da tudi vnaprej vzdržujemo kulturo dialoga in se podtikanjem izogibamo," je dejal Židan.

Razprava o socialni kapici preveč razgreta

Po njegovem mnenju je razprava o socialni kapici preveč razgreta. "Ne pogovarja se o številkah, pač pa niza neke parole, ki nimajo nobene zveze z realnostjo. Težko se je pogovarjati s potencialnimi koalicijskimi partnerji, ki to temo izkoriščajo za medsebojno obračunavanje, niso se pa pripravljeni o tem realno pogovarjati," je bil oster Tonin. Kot je dejal, ga skrbi, da Židan na takšen način obračunava z NSi.

Po Toninovih besedah je namreč veliko možnosti, kako socialno kapico uresničiti tako, da bi bila koristna za vse, če so se le "ljudje pripravljeni trezno pogovarjati". Morda bi si Židan po Toninovih besedah moral odgovoriti tudi na vprašanje, ali je kaj narobe s socialnimi demokrati v Avstriji ali v Nemčiji ali socialisti v Franciji, kjer imajo socialno kapico. "Treba se je vprašati, zakaj ima praktično cela Evropa socialno kapico, mi pa se je branimo kot hudič križa," je dejal.

Po informacijah, ki jih je Tonin, kot pravi, "dobil po ovinkih", je težava SD, da si ne želijo z NSi v koalicijo, čeprav Židan javno govori, da nimajo te težave. "Naj pošteno pove, da si SD ne želi z NSi v koalicijo. Ne pa da nas na takšen način, da obračunava preko socialne kapice, poskuša izločiti," je dodal.