Na podlagi pogovora bo sprejel odločitev

Kot je še dejal Erjavec, bo na podlagi tega pogovora sprejel odločitev o nadaljnjem ukrepanju in bo z njo seznanil tudi OZP.

Kot je dejal minister, gre pri vprašanju udeležbe Omana, ki je obsojen pedofil in vpisan v register pedofilov, na uradnem odprtju in sprejemu, ki je sledil, tako za tehnično kot politično vprašanje. Po pogovoru z veleposlanikom bo z zadevo najprej seznanil predsednico vlade Alenko Bratušek in predsednika republike Boruta Pahorja. Predsednik republike ima med drugim pristojnost, da podpiše ukaze o imenovanju veleposlanikov.

Člane v Avstraliji živeče slovenske skupnosti je udeležba Omana na odprtju konzulata v Melbournu močno razburila. Ogorčeni so, ker naj bi ga slovenski veleposlanik na dogodek povabil. Na zunanjem ministrstvu so sicer na to odgovorili, da je bila na dogodek povabljena Omanova hči, ne pa on.

Poslanska skupina SDS je zaradi udeležba Omana na odprtju konzulata zahtevala izredno sejo OZP ter odpoklic veleposlanika, Erjavec pa je konec marca odredil izredni nadzor. Kot je na današnji seji pojasnil zunanji minister, izredni nadzor še ni končan, je pa bil doslej korektno izveden.

Na osnutku seznama povabljencev napisano tudi ime Nicolasa Omana

Erjavec je tudi razkril, da je bilo na osnutku seznama povabljencev napisano tudi ime Nicolasa Omana. Ali ga je na sprejem dejansko res povabil veleposlanik Balažic, pa ni mogoče zanesljivo potrditi, je povedal vodja slovenske diplomacije.

Izredni nadzor je po Erjavčevih besedah tudi potrdil, da je imel veleposlanik Balažic stike z Omanom. Potrdil je verodostojnost fotografij, na katerih je moč videti, da je na sprejemu Oman sedel za isto mizo kot veleposlanik, na kar so med današnjo razpravo opozarjali predvsem poslanci iz vrst opozicije.

"MZZ se bo moral odločiti, kako bo ukrepal," je dejal zunanji minister. Bo pa treba najprej ugotoviti dejansko stanje in vse okoliščine, nato pa sprejeti "korektne, objektivne odločitve. Vse ostalo bi bilo z moje strani neprofesionalno in neodgovorno", je dodal Erjavec.

Zunanji minister se je strinjal, da je bilo prav, da je OZP opravil današnjo razpravo. Med razpravo je tudi napovedal, da namerava Slovenija v prihodnosti v Avstraliji odpreti več častnih konzulatov.

SDS zahteval odpoklic veleposlanika

SDS je ob zahtevi za izredno sejo OZP predlagala tudi sprejetje treh sklepov, med njim, da minister za zunanje zadeve odpokliče veleposlanika v Avstraliji, vendar člani OZP sklepov niso podprli.

So pa soglasno s 16 glasovi za in nobenim proti sprejeli sklepa predsednice OZP Janje Klasinc (PS), o tem, da se je OZP seznanil z dosedanjimi informacijami v zvezi z odprtjem konzulata v Melbournu ter da OZP pričakuje, da bo MZZ po zaključenem izrednem nadzoru odbor seznanil z izsledki nadzora in izvedenimi ukrepi.

Člani OZP so bili med današnjo razpravo enotnega mnenja, da Oman kot obsojeni pedofil ne bi smel biti na odprtju konzulata in sprejemu, ki je sledil, so pa nekateri člani vladajoče koalicije menili, da morda OZP ni primeren prostor za tovrstno razpravo. Po mnenju Jožefa Kuniča (PS) gre v primeru Omanove udeležbe predvsem za disciplinsko vprašanje, ki ga je treba rešiti znotraj MZZ.

S tem se niso strinjali predlagatelji izredne seje, člani odbora iz vrst SDS. Andrej Šircelj (SDS) je tako opozoril, da je prav OZP tisti, ki je opravil zaslišanje veleposlanika pred odhodom v Avstralijo in je tudi pristojen, da spremlja njegovo delo, "še posebej, če pride do kakšnih ekscesov".

Jožef Jerovšek (SDS) pa je opozoril, da je Balažic prvi slovenski veleposlanik v Avstraliji in gre za pomemben položaj.

Balažic je veleposlanik v Avstraliji od leta 2011, do takrat pa je imela Slovenija v tej državi zgolj odpravnika poslov.