Predsednik DeSUS Karl Erjavec in finančni minister Dušan Mramor sta na včerajšnji turbulentni seji vlade sklenila kompromis. Regres za upokojence ostaja, bo pa vlada zanj prihodnje leto namesto 40 milijonov evrov dodatnih sredstev, kot je bilo predvideno v koalicijski pogodbi, zagotovila »le« 19 milijonov evrov. »Morali smo popustiti, tudi zaradi stabilnosti vlade. Preostalih 21 milijonov evrov, ki smo se jim odrekli, bo šlo za gospodarsko rast, za mlade, za nova delovna mesta,« je po seji dejal Erjavec. Kot je pojasnil, bodo dodatna sredstva pri regresu namenjena predvsem za upokojence z najnižjimi pokojninami, morda pa se bo dalo s tem krog upravičencev razširiti tudi na tiste, ki prejemajo več kot do zdaj dovoljenih 622 evrov pokojnine.

Znižanje in ukinitev dodatkov

Če je moral biti Erjavec vendarle do neke mere zadovoljen, pa bodo precej manj javni uslužbenci. Vladna izhodišča za pogajanja s sindikati javnega sektorja, ki se začenjajo danes, namreč poleg podaljšanja vseh lani sprejetih varčevalnih ukrepov (med drugim znižanje osnovnih plač od pol do največ 4,86 odstotka, nižji regres, zmanjšanje števila zaposlenih za en odstotek, zamrznitev napredovanj, neizplačevanje redne delovne uspešnosti...) vključujejo še dodatno triodstotno znižanje stroškov dela glede na letošnjo realizacijo. To želi vlada prihodnje leto in leta 2016 doseči z ukinitvijo dodatka za stalnost in dodatka za specializacijo, magisterij ali doktorat ter z nižanjem dodatkov za delovno dobo, delo ob nedeljah in praznikih. Poleg tega naj bi se v prihodnjem letu dodatno zmanjšalo število zaposlenih – za koliko, v izhodiščih ni navedeno. Z dodatnimi ukrepi namerava vlada poleg 313 milijonov evrov, kolikor znaša učinek podaljšanja varčevalnih ukrepov, privarčevati še 127 milijonov evrov, kar skupaj znese okroglih 440 milijonov evrov.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je po seji vlade povedal, da s predlogom ni popolnoma zadovoljen nihče, a da so morali popuščati v vseh vladnih resorjih. Premier Miro Cerar pa je »po zgledu vlade« pozval h konstruktivnosti tudi socialne partnerje.

Štrukelj grozi s konfliktom

Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, je nad vladnimi izhodišči ogorčen. Kot pravi, gredo napovedani posegi v plačno maso »globoko« čez predlagani dogovor, ki ga je pred nekaj meseci sindikatom ponudila odhajajoča vlada Alenke Bratušek in je vključeval zgolj podaljšanje lani sprejetih varčevalnih ukrepov. »Pod to ne gremo, če bo treba, bomo šli tudi v konflikt,« je zahteve sindikatov včeraj zvečer ponovil Štrukelj. Ob tem se je znova obregnil ob dodatek za upokojenski regres. »Glede na to, da so upokojenci ohranili polovico obljubljenega dodatka, pričakujemo, da bomo enakih ugodnosti deležni tudi mi,« je še dejal Štrukelj.