Čeprav so na ministrstvu za infrastrukturo in prostor (MZIP) pred sprejetjem novega energetskega zakona spomladi mirili razgrete strasti z obljubami, da bodo čez poletje spremenili podzakonske akte in v njih v sodelovanju s (strokovno) javnostjo uredili odprte dileme glede energetskih izkaznic, vsa vprašanja nadzora, primerne metodologije, pravilnega delovanja računalniških programov za izdelavo računske energetske izkaznice, navsezadnje pa tudi cen izkaznic še vedno ostajajo odprta. Novo leto, po katerem lahko lastnike doletijo globe za prodajanje ali oddajanje nepremičnin v najmanj enoletni najem brez energetske izkaznice, pa se bliža.

Za etažno stanovanje več kot za stavbo

Medtem ko na MZIP v dveh dneh niso odgovorili na naša vprašanja, licencirani strokovnjaki za izdelavo energetskih izkaznic (energetski izkazničarji) pripovedujejo, da ni končano niti testiranje računalniških programov za izdelovanje računskih energetskih izkaznic, čeprav so jim na ministrstvu rezultate obljubljali še pred poletjem. Na trgu se je namreč pojavil nov brezplačni program, zato so se tako imenovani verifikacijski postopki zavlekli.

Eden večjih nedotaknjenih problemov ostajajo tudi večstanovanjske stavbe, v katerih bodo morali etažni lastniki za energetske izkaznice svojih stanovanj poskrbeti tudi, če jih preostali lastniki ne bodo želeli. Kot pripoveduje Matjaž Valenčič iz novoustanovljenega Združenja izdelovalcev energetskih izkaznic (ZIEI) pa etažno stanovanje energetsko gledano načeloma predstavlja del stavbe, saj je pri izdelavi energetske izkaznice zanj treba upoštevati energijske izgube celotne stavbe in jih porazdeliti na stanovanja v njej. »To pa pomeni celo več dela kot za izdelavo energetske izkaznice za celotno stavbo in torej celo dražjo izkaznico za stanovanje. Če bi izkaznica za 3000 kvadratnih metrov veliko večstanovanjsko stavbo stala 1500 evrov, bi morala torej za etažno stanovanje v tej stavbi stati še več, kar pa je nesmiselno.« Zato bo treba stvari po njegovih besedah nekako poenostaviti.

Čakajo na sogovornika

Valenčič prvi sestanek ZIEI na ministrstvu napoveduje za danes. Toda srečanje bo predvsem vljudnostne narave – zaradi sestavljanja nove vlade in reorganizacije resorjev v njej (prostorski del se seli pod novo ministrstvo za okolje in prostor) Valenčič kakšnih pomembnejših dogovorov ne pričakuje. Da bodo pred kakršnimi koli novimi aktivnostmi na področju energetskih izkaznic počakali vsaj na novega ministra, pravijo tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije, ki je sicer tik pred poletnimi počitnicami še na staro sestavo parlamenta že naslovila pobudo za spremembo zakonodaje. V noveli k novemu energetskemu zakonu so predlagali spremembe, s katerimi bi čim bolj znižali cene energetskih izkaznic tako, da bi poenostavili njihovo izdelavo in razširili nabor izdelovalcev izkaznic.