Slovenska turistična organizacija se tako vrača, potem ko je bila leta 2012 z več drugimi agencijami združena v skupno agencijo Spirit. A kot je v imenu predlagateljev izpostavil poslanec ZaAB Jani Möderndorfer, združitev ni prinesla napovedanih sinergij, turistična organizacija pa se je v Spiritu povsem utopila.

Za izločitev turistične organizacije iz Spirita so bile potrebne novele zakonov o podpornem okolju za podjetništvo, o spodbujanju tujih neposrednih investicij in internacionalizacije podjetij ter o spodbujanju razvoja turizma. Poslanci so spremembe zakonov danes podrli z veliko večino.

Osamosvojitev turistične organizacije je v nagovoru dopoldne v DZ znova podprl tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Spomnil je, da pred leti sprejeta strategija razvoja slovenskega turizma predvideva rast prilivov tujskega turizma z dveh na tri milijarde evrov, a rezultatov ni.

"Potencial za rast in razvoj slovenskega turizma je predvsem na tujem trgu," je opozoril Počivalšek in kot glavno nalogo nove organizacije izpostavil promocijo slovenskega turizma v tujini. Ob tem pa je spomnil, da bo za slednje med drugim potrebno zagotoviti stabilne finančne vire v višini okoli 20 milijonov evrov letno. Sam se zavzema za vzpostavitev sistema, v katerem financiranje ne bi temeljilo le na državnem proračunu, ampak bi vključevalo še turistično takso in sodelovanje turističnih podjetij.

Tudi v poslanskih skupinah so se strinjali, da z združitvijo v agencijo Spirit želenih rezultatov ni bilo in da je turizem izredno pomembna gospodarska panoga, ki si zasluži lastno nacionalno organizacijo. So se pa strinjali, da je ustanovitev organizacije šele prvi korak, ki ga bo treba zelo kmalu nadgraditi z vsebinskega, kadrovskega in finančnega vidika.