Po ocenah direktorja službe Državne volilne komisije (DVK) Dušana Vučka je bilo v nedeljo na voliščih za predčasne parlamentarne volitve vse v redu, tudi v Čemšeniku je prišlo le do komunikacijskega šuma med upravljavcem objekta in volilno komisijo. Volišče s sedežem v prostorih Krajevne skupnosti Čemšenik je bilo namreč približno 20 minut zaklenjeno, saj je uslužbenka trgovine, ki se nahaja v istem objektu kot volišče, pomotoma zaklenila glavna vhodna vrata. Zaplet so rešili s podaljšanim glasovanjem na tem volišču. Sicer pa Vučko nima informacij, da bi se na voliščih po Sloveniji dogajalo kaj spornega.

V 88 okrajnih volilnih komisijah bodo popoldne prešteli glasovnice, ki so prispele po pošti iz Slovenije. Izid pa bo DVK po Vučkovih napovedih objavila v torek dopoldne. Izidi glasovanja po pošti iz tujine pa bodo, kot pravi, znani 21. julija.

V tujino poslali 71.500 kompletov volilnega gradiva

DVK je sicer v tujino poslala več kot 71.500 kompletov volilnega gradiva za volivce, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji. Glasovanje po pošti pa je zahtevalo tudi nekaj manj kot 4100 volivcev, ki so bili na dan volitev začasno v tujini. Med njimi jih je 255 volilno gradivo osebno prevzelo, ostalim pa so gradivo poslali po pošti.

Na DVK imajo informacije, da nekateri glasovnic niso dobili pravočasno, "ampak tukaj je DVK nemočna", je Vučko dejal za STA. Na DVK so volilno gradivo, za katerega so volivci podali zahtevo, po njegovih besedah na pošto oddali pravočasno, in sicer za glasovanje iz evropskih držav deset dni pred volitvami. Od tam naprej pa, kot pravi, ni več v njihovi moči, kaj se s pošiljkami dogaja. "Ne vemo, kakšne so poštne storitve v Italiji in na Hrvaškem - nekateri pravijo, da jih niso dobili, nekateri pa potrjujejo prejem," je pojasnil Vučko. Kot je poudaril, so ves čas opozarjali, da glasovanje po pošti nosi tveganje.

DVK: To se je dogajalo v vseh dosedanjih volitvah

"Pošiljke smo poslali na naslove, ki so nam jih posredovali volivci. Tako kot pri preteklih bodo tudi pri teh volitvah primeri, ko nekateri ne bodo prejeli glasovnic, nekateri jih bodo prejeli prepozno, prav tako se nekatere glasovnice ne bodo vrnile pravočasno," je pojasnil Vučko. To se je po njegovih besedah dogajalo tudi na vseh dosedanjih volitvah, je pa bilo letos bistveno več zahtev za glasovanje po pošti iz tujine. Na predčasnih volitvah v DZ leta 2011 jih je bilo namreč 1400, je spomnil.

Očitkov o nelegitimnosti in nelegalnosti tokratnih volitev Vučko, kot pravi, ne komentira. "Mi nismo političen organ, mi smo neodvisen organ," pravi Vučko. Ob tem poudarja, da so imele vse parlamentarne stranke člane volilnih odborov, ki so tako sestavljeni pluralno. "V kolikor ima kdorkoli mnenje, da je bilo na dan glasovanja karkoli narobe, ima pravico, da v treh dneh poda pritožbo na volilno enoto," je pojasnil. Po njegovih navedbah zaenkrat ni nobene pritožbe na delo volilnih odborov.