Nad družbo Aha Mura, ki je leta 2009 zrasla na ruševinah propadle Mure, je očitno obupala tudi država. Durs je na murskosoboško okrožno sodišče pred dnevi vložil predlog za začetek njenega stečaja. Pomurju tako ponovno grozi izguba več sto delovnih mest.

Aha Mura dolgoje Dursu, kjer vložitve predloga včeraj niso ne potrdili ne zanikali, okoli štiri milijone evrov. Lastnika Aha Mure Mojca Lukančič in njen življenjski sopotnik Nigel Peter Buxton, ki sta od države prejela skoraj šest milijonov evrov subvencij, lahko družbo rešita le, če Dursu ta denar vrneta v prihodnjih dneh. Potrpljenja naj bi Dursu zmanjkalo, ker se Aha Muri do konca januarja z bankami upnicami ni uspelo dogovoriti o reprogramu obveznosti. Pri tem so na Dursu ostro zavrnili navedbe, da bi kršili kakršne koli dogovore o vložitvi stečaja. Še decembra lani naj bi se namreč po pojasnilih generalnega sekretarja Sindikata tekstilne in usnjarskopredelovalne industrije Slovenije (STUPIS) Antona Rozmana pri državnem sekretarju Dušanu Kumru predstavniki države in Dursa dogovorili, da stečaja ne bodo zahtevali do konca marca. »S predlogom za stečaj nisem seznanjena. Ne da bi me kdor koli o tem obvestil, se mi takšna novica zdi na meji verjetnosti,« je včeraj dejala Lukančičeva.

Ob tem je pojasnila, da se s strateškim partnerjem iz Nemčije dogovarja o dokapitalizaciji cele Aha Skupine v višini 15 milijonov evrov. Imena partnerja nam ni želela razkriti, po naših informacijah pa gre za nemški finančni sklad Peacock, v katerem je eden od največjih lastnikov prav tako nemški finančni sklad Union Trust. Po načrtu bi se moral Peacock do sredine marca z bankami dogovoriti o odkupu terjatev do Aha Mure, kar pa je težko uresničljivo. Poročali smo že, da so predstavniki nemškega sklada obiskali Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) in se pozanimali, s kakšnim diskontom bi lahko odkupili terjatve, ki so jih na njo prenesli z državnih bank. Namesto konkretnega odgovora so na DUTB predstavnikom Peacocka pojasnili, da terjatve še vedno upravljajo komercialne banke, te pa so jih ponovno napotile na DUTB.

Ali se bo v primeru zelo verjetnega stečaja ohranila proizvodnja Aha Mure, podobno kot se je leta 2009, ko je bankrotirala Mura, še ni znano. Eden od poznavalcev razmer, ki je želel ostati neimenovan, je dejal, da bi lahko v Muri dolgoročno zaposlitev ohranilo največ od 600 do 700 delavcev. Torej približno toliko, kot jih je bilo v podjetju zaposlenih v času, ko je propadlo tovarno na noge postavil Bojan Starman. Spomnimo: ko sta leta 2011 Mojca Lukančič in Nigel Peter Buxton iz stečajne mase Mure kupila hčerinsko podjetje Muro in partnerje, ki sta jo preimenovala v Aha Muro, se je število zaposlenih zvišalo na čez 1500 delavcev. Težave v Muri so se nato stopnjevale do tolikšne mere, da je bila družba lani prisiljena odpustiti skoraj 300 delavcev. In to kljub temu da sta Lukančičeva in Buxton za zaposlitev 920 delavcev, vzpostavitev sodobnih poslovnih procesov in revitalizacijo blagovne znamke prejela 5,8 milijona evrov subvencij. To pa še ni vse. Ob prelomu tisočletja je Mura od države prejela 10 milijonov evrov, pred leti pa je bil ravno zaradi njenega propada sprejet zakon o Pomurju, po katerem bo država v to najmanj razvito regijo do leta 2015 vložila 33 milijonov evrov.

Eno od večjih težav Aha Mure je prenizka produktivnost. Če so stroški dela leta 2012 predstavljali 80 odstotkov prihodkov od prodaje, so v prvem polletju lanskega leta, dokler se število zaposlenih ni znižalo za 280, predstavljali 99 odstotkov doseženih prihodkov. Analiza poslovanja Aha Mure pokaže, da so se prihodki od prodaje leta 2012, torej eno leto po nakupu iz stečajne mase, znižali za skoraj 14 odstotkov, na 24,9 milijona evrov. V prvem polletju lanskega leta so se v primerjavi z enakim obdobjem leta 2012 znižali še za skoraj četrtino, na 10 milijonov evrov. Koliko so znašali v celotnem letu 2013, smo pred dnevi vprašali novega direktorja družbe Damirja Kočana, vendar njegovega odgovora do danes še nismo prejeli. Padec prihodkov časovno sovpada z zniževanjem naročil ključnega Murinega kupca, nemške modne hiše Hugo Boss. Medtem ko je Boss naročila leta 2012 znižal za 13 odstotkov, jih je lani znižal še za dodatnih 25 odstotkov. Pri tem velja poudariti, da je Aha Mura leta 2012 ravno na pobudo Bossa prevzela eno največjih srbskih tekstilnih tovarn Prvi maj Pirot in s tem postala največja evropska tekstilna družba. Podaljšanje petletne pogodbe z Muro je namreč Boss pogojeval ravno z nakupom srbske družbe.