Prijavo za redni študij na fakulteti za šport je Š. M. letos marca na pošto oddala v roku, ne pa tudi priporočeno, kot so zahtevala pravila. Ni mogla verjeti svojim očem, ko so ji z ljubljanske univerze sporočili, da so njeno prijavo zavrgli. Š. M. se bo zato morala vpisati izredno, za kar bo odštela okoli 3000 evrov šolnine. Drobna površnost jo bo drago stala.

Primer Š. M. nikakor ni osamljen. Dijakov, ki so tako imenovano prvo prijavo poslali prepozno ali nepravilno, po neuradnih podatkih ni bilo še nikoli toliko kot letos. Vse pa kaže, da niso krivi le nepozorni dijaki, temveč tudi ministrstvo, ki je letos spremenilo vpisna pravila, ni pa predvidelo, da bodo takšna, kot so, zelo verjetno dijake zmedla ter udarila po glavi in žepu. Še posebno študente, ki so se letos ponovno prijavili v prvi letnik in spregledali, da je postopek drugačen.

Letos je vpis na univerze in visokošolske zavode (v študijsko leto 2014/2015) prvič potekal prek spletnega portala eVŠ, kamor so se morali prijaviti vsi kandidati. Ključna novost je bila, da so morali vsi tisti, ki so se prijavili le z uporabniškim imenom in geslom, ne pa tudi s kvalificiranim digitalnim potrdilom, v skladu z razpisnimi pravili izpolnjeni obrazec še natisniti, podpisati in ga priporočeno s prilogami poslati univerzi po pošti. Tu se je mnogim zapletlo. Nekateri kandidati so prijavo poslali v elektronski obliki (brez digitalnega potrdila), nato pa so jo pozabili poslati še v fizični obliki. Nekateri so to storili, a prepozno, drugi so jo pozabili lastnoročno podpisati. Precej jih je tako kot Š. M. prijavo natisnilo, podpisalo in poslalo zadnji dan roka (5. marca), a le z navadno pošiljko. To pa je pomenilo, da jo je univerza dobila dan po roku. Žig na pismu, ki je dokazoval, da je bila pošta odposlana v roku, ni zadoščal, prijava bi morala biti oddana priporočeno.

Univerze so se zaradi obupanih kandidatov obrnile na ministrstvo, a je to ostalo neomajno. Če je kandidat prijavo v fizični obliki poslal pravočasno (to je pomenilo, da so univerze fizično prijavo dobile najpozneje 5. marca ali pa je bila prijava oddana ta dan priporočeno), jo je pa denimo pozabil podpisati, so ga univerze lahko pozvale k dopolnitvi prijave. Če se je kandidat v roku prijavil na spletnem portalu (brez digitalnega potrdila), fizično pa je prijavo oddal prepozno, pa so jo morale univerze po navodilih ministrstva brez popuščanja zavreči.

Ministrstvo gluho za priporočila univerz

Na univerzah so prepričani, da je k hudo stresnemu zapletu za študente prispevala prav letošnja novost. »Lani je prijavni postopek potekal na univerzi, ki ob elektronski prijavi ni zahtevala digitalnega podpisa ali podpisa dokumentov v papirni obliki. Zato zamud pri prijavah nismo zaznali. Vsi kandidati, ki so se prijavili po spletu, so bili s tem prijavljeni,« nam je povedal prorektor na UL dr. Goran Turk in dodal, da so univerze ministrstvu pravočasno predlagale, da bi tudi po prenosu prijavnega postopka na eVŠ obdržali podoben proces prijavljanja kot lani, a so na pristojnem ministrstvu vztrajali pri svojem.

Ali je ministrstvo ravnalo legalno in legitimno, ko je univerzam naročilo, da morajo vse nepravočasno prispele prijave rigorozno zavreči, smo povprašali tudi nekaj pravnih strokovnjakov. Naši sogovorniki se strinjajo, da je glede na razpisna določila ministrstvo pravilno presodilo. Dr. Rajko Pirnat ob tem poudarja, da je »takšno ravnanje morda videti kot nepotrebno formaliziranje, vendar pa je treba upoštevati, da se na številnih smereh zaradi vpisa kandidati potegujejo za omejeno število mest, v takem primeru pa morajo biti pravila jasna in se jih je treba tudi striktno držati«.

Za postopek vpisa na univerzo velja zakon o upravnem postopku, zato se postavlja dilema, zakaj niso na univerzah kandidatov v skladu z ZUP pozvali k dopolnitvi vlog. Mag. Matjaž Remic, MNZ, nas je napotil na spletni portal Upravna svetovalnica, kjer so objavljena usklajena mnenja MNZ in fakultete za upravo. Eno od njih zadeva vsebinsko podoben primer kot pri Š. M., le da je šlo za sprejem v študentski dom. Iz razlage je mogoče razbrati, da je treba prijavo šteti za prepozno (in ne nepopolno), ker določbe področnih predpisov, kot je razpis za vpis, prevladajo nad določbami ZUP.

Da bi lahko ministrstvo ravnalo tudi drugače, pa opozarjajo v uradu informacijske pooblaščenke. »Razpis, ki je zdaj za študente izrazito neugoden, bi lahko poenostavili tako, da bi za uspešen vpis veljali vsebinski in ne formalni kriteriji,« predlaga Nataša Pirc Musar.