Slovenija je pohitela in prašičerejcem denar za ukrepe za dobrobit živali iz novega programa razvoja podeželja (PRP), ki je še vedno v potrjevanju v Bruslju, z razpisom obljubila že lansko pomlad. Za izpolnjevanje ene od enajstih ponujenih zahtev, s katerimi naj bi rejci zagotovili nadstandardno oskrbo prašičev, je v uredbo zapisala, da jim bo po marcu 2015 iz novega PRP izplačala do 2,4 milijona evrov; od tega približno 1,8 milijona iz bruseljskega, preostalo pa iz slovenskega proračuna. A je bil to račun brez krčmarja. Evropska komisija je namreč ocenila, da je kar pet od enajstih možnih zahtev za domnevno nadstandardno rejo prašičev del običajne kmetijske prakse in bi torej rejci dobili dodaten denar za nič učinka za dobrobit živali. To pomeni, da bomo morali dodaten denar za »nadstandardne« ukrepe brez učinka v celoti zagotoviti slovenski davkoplačevalci, saj je Bruselj od Slovenije zahteval, da te sporne ukrepe črta iz PRP 2014–2020. Toda MKGP je že v lansko uredbo o ukrepih za dobrobit živali zapisalo varovalko – da bo denar rejcem v celoti nakazalo iz slovenskega proračuna, če se bo končna verzija PRP razlikovala od vsebine uredbe.

Odkupnina za pretekle napake?

Po naših informacijah so strokovnjaki pristojne na kmetijskem ministrstvu (MKGP) že lani opozarjali, da bodo prašičerejci dodatna plačila prejemali tudi za nekaj, kar je del običajne kmetijske prakse, a je ministrstvo vztrajalo pri tem in uredbo o ukrepu dobrobit živali objavilo že marca 2014, torej tri mesece prej, preden je novi PRP, ki je podlaga za uredbo, sploh poslalo v presojo evropski komisiji. In zakaj se je tako mudilo? Poznavalci razmer pravijo, da je želel kmetijski minister Dejan Židan s tem ukrepom pomagati predvsem največjima prašičerejcema v državi – Farmam Ihan in Panviti, ki sta v težavah. Panvita tudi po Židanovi zaslugi, saj ji je v času, ko je bil še predsednik njene uprave, s povsem zgrešenim načinom izkoreninjanja virusne bolezni PRRS pri prašičih povzročil velikansko poslovno škodo. Ker se je bolezen razširila tudi med prašiče Panvitinih kooperantov, je zdesetkala tudi njihove reje. Panvita je posledično opustila rejo plemenskih svinj in tako dodobra izpraznila hleve svoje farme Nemščak, zato tam ni več gneče pri koritu.

Na seznamu 164 prašičerejcev, ki so že lani na Agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja RS oddali vlogo za ukrep dobrobit živali, poleg Panvite in Farm Ihan prevladujejo predvsem njuni kooperanti. Podatki agencije tudi kažejo, da so mnogi med njimi oddali vlogo tudi za tistih pet ukrepov, ki nam jih Bruselj ne priznava kot nadstandard in zanje ne bo zagotovil 75-odstotnega sofinanciranja. Na MKGP so nam pojasnili, da bodo rejci dodaten denar tudi za teh pet ukrepov dobili, vendar v celoti iz slovenskega proračuna. Evropski davkoplačevalci torej denarja za »nič učinka« ne dajo, slovenski ga bomo morali.

Nedovoljena denarna pomoč?

Koliko od načrtovanih 1,8 milijona evrov bo za dobrobit slovenskih prašičev zaradi okrnjenega ukrepa vendarle primaknil Bruselj, še ni znano. Na MKGP nam zaradi »službenih obveznosti vodstva« tega izračuna včeraj niso uspeli posredovati. Je pa najverjetneje ta zaplet s prašiči eden od razlogov za drastično znižanje sofinanciranja zavarovalnih premij, ki zadeva okoli 60.000 kmetov in kmetijskih podjetij, ne le 164, kolikor je prašičerejcev, ki so oddali vloge za ukrep dobrobit živali.

Postavlja se tudi vprašanje, ali ne bo Bruselj Slovenije denarno kaznoval zaradi nedovoljene denarne pomoči, če bo iz svojega proračuna kot nadstandard financirala nekaj, kar morajo rejci tako ali tako izvajati. Dodaten denar bodo tako dobili, če bodo v času, ko ima plemenska svinja pujske, hlev intenzivneje osvetlili. Odločevalcem v Bruslju so se zdeli za lase privlečeni tudi »nadstandardi« preprečevanje vročinskega stresa (rejci morajo za dodatno plačilo zagotoviti aktivno prezračevanje hleva), napajanje plemenskih svinj (en delujoč napajalnik za največ sedem živali), preprečevanje izčrpanosti plemenskih svinj v laktaciji in ustrezno napajanje prašičev pitancev (en delujoč napajalnik za največ deset živali).