Pravila za uveljavljanje subvencij šolskih malic in kosil so se v zadnjih nekaj letih precej spreminjala. Prenova socialne zakonodaje pa je prinesla novost, ki bo razveselila starše. Vlog za subvencijo malic in kosil ne bo več treba oddajati na pristojnem centru za socialno delo ter čakati na odločbo. Pred novim šolskim letom bodo šole dobile podatke o upravičenosti učencev in dijakov do otroških dodatkov in državnih štipendij. Na njihovi podlagi bodo položnico za malico in v osnovni šoli lahko tudi za kosilo ustrezno znižale, pravijo na ministrstvu za delo. Ne glede na to, da bo pot do subvencije za večino upravičencev avtomatizirana, pa bodo morali starši otroke na malico oziroma kosilo v šoli vseeno prijaviti.

Brez čakanja, a tudi brez prostora za izjeme

Čeprav so se sprva zaposleni v šolah veselili »vrnitve sociale v šolo«, pa zdaj, ko je sprememba pred vrati, izražajo svoje pomisleke. Ravnateljica osnovne šole Nove Fužine Damjana Korošec tako poudarja, da zakonodaja šolam ne dopušča lastne presoje o tem, kdo je upravičen do brezplačne malice in kosila, pač pa se bo vse dogajalo na podlagi prejetih številk. »Mi pri starših, ki nas obiščejo iz različnih razlogov, stisko preprosto opazimo. Marsikaj se iz odločbe ne vidi. Če smemo v odločanje o subvencijah vnesti tudi lastno presojo, nam starši bolj zaupajo. Imajo občutek, da jim stiske ni treba skrivati, da jim bomo skušali pomagati,« pravi ravnateljica. V njihovi šoli, ocenjuje, bi kakršno koli pomoč potrebovalo kar okoli 70 odstotkov družin šolarjev, pa zagotovo vsi na podlagi podatkov med njimi ne bodo upravičeni do brezplačnih malic in kosil.

Za subvencijo sicer ne bo treba več zaprositi, temveč jo bo šola učencu ali dijaku pripisala avtomatično na podlagi razpoložljivih podatkov, kar je za manjšo stigmatizacijo socialno šibkejših dobro. Vendar pa svetovalna delavka v 1. osnovni šoli v Murski Soboti Renata Kranjc Vöröš ob tem dodaja skrb o ažurnosti podatkov. »Mnogo staršev naših šolarjev je bilo zaposlenih v Muri. Morda bodo ob začetku šolskega leta še prejemali nadomestilo za brezposelnost, zaradi katerega morda otroci ne bodo upravičeni do brezplačne malice in kosila. Skrbi nas, ali se bodo stvari dale urediti hitreje, ko bodo ostali brez vseh dohodkov in bodo subvencijo resnično potrebovali,« je zaskrbljena svetovalna delavka. Kot je znano, prenovljena socialna zakonodaja dovoljuje ponovno odločanje o socialnih pravicah ne le ob izgubi dohodka, pač pa tudi ob njegovi spremembi (na primer nadomestilo namesto plače).

Sicer pa se v šolah veselijo hitrejšega odločanja o upravičencih do subvencije. Ko so morali vloge starši oddajati na center za socialno delo, so včasih na odločitev, ali bodo morali malice in kosila za otroka plačevati ali ne, čakali tudi mesec ali dlje.

Kdo mora vseeno oddati vlogo?

Kljub vsemu pa bodo vlogo za subvencijo šolske prehrane na pristojnem centru za socialno delo na novem obrazcu morali vložiti tisti, ki 1. septembra letos ne bodo imeli veljavne odločbe o otroškem dodatku ali državni štipendiji, če teh dveh pravic ne želijo uveljavljati ali do njiju niso upravičeni. Če pa sta se družini pravici do otroškega dodatka in/ali državne štipendije iztekli na primer konec avgusta, pa naj družina prav tako avgusta zanju vloži novo vlogo. Iz nje bodo šole lahko ob začetku šolskega leta razbrale, ali so otroci do subvencije prehrane upravičeni ali ne, tako da jim dodatne vloge za subvencijo šolske prehrane ne bo treba oddajati.

Na ministrstvu za delo zagotavljajo še, da z novim šolskim letom višina subvencije malice in kosila ostaja enaka. Novost prenovljene zakonodaje, ki se bo začela uporabljati 1. septembra, pa je tudi, da pravica do brezplačnega kosila pripada tudi učencem, ki so nameščeni v rejniško družino.