Iz stranke premierja Mira Cerarja so namreč sporočili, da je vlada vodstvu policije in Centru za varovanje in zaščito posredovala zahtevo za pojasnilo glede torkovega dogodka. »Tudi sami si želimo, da se okoliščine dogodka čim prej razjasnijo,« so zapisali.

Varnostnik jim je poskušal preprečiti opravljanje njihovega dela

Društvo novinarjev Slovenije (DNS) v odprtem pismu, naslovljenem na premierja Mira Cerarja in generalnega direktorja policije Stanislava Venigerja namreč navaja, da je varnostnik novinarke celo poskušal legitimirati. Zahteval je tudi telefonske številke nadrejenih jim urednikov.

Novinarke so, kot pojasnjujejo v DNS, na javni površini čakale na izjave članov izvršnega odbor SMC, varnostnik pa jim je poskušal preprečiti opravljanje njihovega dela, poročanja o sestanku največje vladne stranke, ki je v nedvomnem javnem interesu.

Slovenija ni policijska država

DNS ob tem opozarja, da Slovenija ni policijska država, da so novinarke opravljale le svoje delo, ustrahovanje in preganjanje novinarjev s strani policije in s tem onemogočanje novinarskega dela, pa da ne sodi v demokratično državo. Dodajajo tudi, da pravico javnosti do obveščenosti zagotavlja ustava.

Objektivno odgovorne za incident upravni odbor DNS zato poziva, da nemudoma ukrepajo in novinarjem zagotovijo varno in nemoteno opravljanje dela. Zagotovijo naj, da se takšen incident ne bo ponovil, pričakujejo pa tudi opravičilo odgovornih prizadetim novinarkam.

Pričakujejo višjo stopnjo profesionalizma

Od predstavnikov za stike z javnostmi stranke SMC in predsednika vlade pa v DNS pričakujejo višjo stopnjo profesionalizma pri delu in komunikaciji z novinarji. Trenutni pogoji dela po informacijah DNS namreč niso zadovoljivi.

Protestu zoper ravnanje Cerarjevega varnostnika se pridružujejo tudi v Združenju novinarjev in publicistov (ZNP). Kot so zapisali, so novinarke le opravljale svoje delo in to na javnih površinah, zato je ravnanje varnostnika nedopustno. Premierja v ZNP pozivajo, da primerno ukrepa, »v kolikor je varnostniku sam dal takšna navodila, pa da se novinarkam opraviči in tako pokaže, da spoštuje pravico javnosti do obveščenosti«.

Iz policije pa so v izjavi za javnost sporočili, da je generalni direktor policije Stanislav Veniger odredil notranji nadzor, v katerem bodo preverili okoliščine dogodka. Dodali so, da dogodek obžalujejo, saj se zavedajo, kako pomembna je vloga novinarjev v družbi.