Neimenovani prijavitelj v kazenski ovadbi, ki jo je konec aprila poslal na policijo, ljubljansko okrožno državno tožilstvo, protikorupcijsko komisijo in tudi računsko sodišče, direktorju Kemijskega inštituta Janku Jamniku očita zlorabo položaja. Jamnik je namreč, tako pravi anonimka, vse od januarja 2010 do februarja 2014 Centru odličnosti nizkoogljične tehnologije (CO NOT) posojal denar. Prvi mož inštituta je omenjenemu centru v tem času nakazal skupno več kot dva milijona evrov, »čeprav predpisi ne dovoljujejo takšnega razpolaganja z javnimi sredstvi in gre zato v tem primeru za nezakonito ravnanje«.

Na inštitutu očitke zavračajo. Center, ki se je 85-odstotno financiral iz evropskega sklada za regionalni razvoj, preostanek pa iz slovenskega proračuna, je res najemal premostitvene kredite in posojilodajalec je bil tudi Kemijski inštitut kot soustanovitelj in vodilni partner pri prijavi centra, so zapisali na inštitutu. Vendar pa naj bi ta sredstva črpali izključno iz naslova presežkov, ustvarjenih z izvajanjem tržne dejavnosti. »Financiranje javne službe inštituta poteka glede na nastale stroške, zato presežka v tem okviru sploh ni mogoče dosegati,« odgovarjajo na očitke iz ovadbe.

Posojila se jim tudi sicer ne zdijo sporna. »Predstavljala so alternativno komercialnim posojilom, za katera bi morali ustanovitelji centra sicer plačevati višje obresti, namenjena pa so bila izključno pokrivanju stroškov, ki so bili financirani samo iz javnih virov, kar pomeni, da tveganja neizplačila praktično ni bilo,« so še prepričani. Na vprašanje, ali je Kemijski inštitut torej dobil vse povrnjeno, odgovarjajo, da bo zadnji zahtevek izplačan predvidoma sredi maja letos, ko naj bi bil v celoti povrnjen tudi zadnji obrok posojila.

V ovadbi je sicer navedeno tudi, da je bil Jamnik, po izobrazbi doktor fizike, od decembra 2009 do konca 2013 na CO NOT tudi 20-odstotno dopolnilno zaposlen, česar na inštitutu niso zanikali. Pojasnili so, da je bil tam zaposlen kot znanstveni svetnik, kar pomeni, da je bil uvrščen v najvišji plačni razred, in sicer v okviru organizacijske enote Litijeve tehnologije. »V centru je bilo – pretežno dopolnilno – zaposlenih 77 raziskovalcev, od tega precejšnji delež s Kemijskega inštituta. Prav zaposlovanje na različnih centrih odličnosti (ustanovljenih je bilo osem) je ohranilo precejšnje število zaposlitev na inštitutu. Če centrov ne bi bilo ali če ti ne bi bili likvidni, bi bilo preživetje celotnega inštituta pod vprašajem, zdaj pa se lahko pohvalimo s sorazmerno nizko stopnjo krčenja zaposlitev in zaradi nove opreme tudi novimi projekti, s katerimi lahko financiramo tekoče delovanje,« so zapisali.

CO NOT je s še sedmimi drugimi centri odličnosti nastal na podlagi javnega razpisa, ki ga je maja 2009 objavilo tedanje ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo in katerega cilj je bil povezovanje gospodarstva in akademije, v tem primeru na področju razvoja novih nizkoogljičnih tehnologij. Financiranje centrov se je leta 2013 zaključilo.

Za komentar ovadbe smo povprašali tudi na pristojno ministrstvo in Javno agencijo za raziskovalno dejavnost, kamor je prav tako romala kopija anonimke, a konkretnih odgovorov nismo prejeli.