Želja predsednika države Boruta Pahorja, da bi se udeležil zimskih olimpijskih iger v Sočiju in tako delil uspehe naših vrhunskih športnikov, je bila očitno tako velika, da se je tudi po tem, ko je državi zaradi odpovedi leta na odprtje iger povzročil dobrih 6400 evrov stroškov, odpravil v to znano rusko letovišče.

Zaradi ledene ujme ostali doma

Predsednik države in velik športni navdušenec Borut Pahor bi moral na olimpijske igre v Soči odpotovati že dan pred odprtjem iger, ki se ga od vidnejših političnih obrazov med drugimi niso udeležili nemški predsednik Joachim Gauck, kanclerka Angela Merkel, francoski predsednik Francois Hollande in njegov ameriški kolega Barack Obama. Sta pa bila tam na primer navzoča ukrajinski in beloruski predsednik Viktor Janukovič in Aleksander Lukašenko. Vendar se je na dan, ko bi moral z asistentom Matjažem Nemcem, strokovnim sodelavcem Klemenom Horvatom in enim od varnostnikov za tri dni odleteti v Soči, odločil, da »zaradi še vedno zahtevnih razmer po ledeni ujmi ostane doma in aktivno spremlja urejanje razmer«.

Kot so nam sporočili iz urada predsednika države, so morali zaradi odpovedi treh letalskih vozovnic (varnostnik ne spada pod pristojnost urada) poravnati 6445 evrov stroškov. »Vse tri karte so bile rezervirane za ekonomski razred, zaradi česar je bilo treba poravnati tudi celoten strošek ob odpovedi,« so nam pojasnili v Pahorjevem uradu. Pri plačilu letalskih vozovnic si niso zagotovili možnosti odpovedi ali prestavitve leta, tako pravijo v uradu, ker tega ni omogočal ruski letalski prevoznik Aeroflot, s katerim bi moral Pahor prvotno leteti iz Frankfurta v Soči.

Pahor, Pikalo, Kolar...

Dober teden dni pozneje, ko so slovenski olimpijci že osvojili pet medalj in se je hokejska reprezentanca veselila zgodovinske zmage nad Slovaško, pa je Pahor sprejel odločitev, da bo podporo domačim športnikom izrekel tudi na olimpijskem prizorišču. In to kljub dejstvu, da sta bila v Sočiju na povabilo predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije Janeza Kocijančiča že nekaj dni minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo ter vršilec dolžnosti direktorja direktorata za šport Edvard Kolar.

»Predsednik republike se je za pot odločil, ko so razmere v Sloveniji postale obvladljive in ker je v tistem terminu obstajala možnost potovanja s čarterskim poletom, ki je bil tudi cenovno zelo ugoden. V Soči je odpotoval skupaj z drugimi navijači iz Slovenije. Izdana naročilnica za tri osebe je znašala 2553 evrov,« poudarjajo v predsednikovem uradu. Ob tem so še pojasnili, da odpoved prvotne nastanitve v Sočiju ni imela nobenih finančnih posledic za urad, tako da je končni strošek za nočitve v ruskem letovišču znašal 1060 evrov. Stroški, ki jih je za Pikalovo in Kolarjevo enotedensko udeležbo na olimpijskih igrah poravnalo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, pa so znašali 3442 evrov. Preostale stroške je namreč pokril olimpijski komite.