»Delo na črno je hit. Vsi bi radi, da to področje uredimo v enem tednu. Tudi ljudje so preprečevanje dela na črno vzeli skrajno resno, morda celo preveč. Nenehno dobivamo anonimne prijave, pri čemer je veliko škodoželjnih, na primer med sosedi, pa tudi med zakonci. Vse to smo kot državni organ dolžni preveriti,« pove pomočnik vodje mobilne enote Ljubljana Dušan Bajuk, ko sedemo v kombi s tremi oboroženimi cariniki, ki nas odpelje na dnevno inšpekcijsko akcijo.

Med vožnjo proti gradbišču, na katerem se obnavlja osnovna šola v Škofljici, izvemo, da ima na novo ustanovljena Finančna uprava RS (FURS) po Sloveniji osem mobilnih enot, v katerih je trenutno zaposlenih 171 inšpektorjev. »Zjutraj pridemo v pisarno, pregledamo evidence, zapisnike in prijave, potem pa se razdelimo v skupine. Nekaj jih gre na teren tudi skupaj s policijo ali davčnimi inšpektorji,« pojasni Bajuk in doda, da traja njihov delovnik 12 ur, po potrebi tudi ponoči, ter da so na delu tudi ob koncih tedna in praznikih.

Medtem ko so nekoč opravljali zgolj carinsko delo, so z zadnjimi spremembami zakonodaje dobili veliko novih pooblastil in nalog. »Prioriteta je delo na črno, kjer smo postali tudi prekrškovni organ. Poleg tega opravljamo davčne poizvedbe, na primer preverjanje plačevanja socialnih prispevkov, registracije za DDV, na cestah preverjamo tovornjake, prevoze lesa...« pravi Bajuk. Ker so skupaj z davčno upravo začeli delovati že julija lani, večjih sprememb pri načinu dela ne čutijo – še najbolj jih teži obsežnejše urejanje papirjev.

Bolgari na malici

Pripeljemo se na gradbišče osnovne šole v Škofljici in zmotimo skupino bolgarskih gradbincev, ki so pravkar začeli odpirati konzerve mesnega narezka. Cariniki preverijo njihove osebne dokumente, pogodbe o delu (za podjetje CGP) in dovoljenja za bivanje. Znotraj objekta naletimo na več samostojnih podjetnikov, ki opravljajo instalacije, fasaderstvo in podobna opravila. Delavci nelagodno sestopajo s stopnic, znova poteka preverjanje dokumentov. Na prvi pogled je vse v redu, kar potrdi tudi evidenca operativno-komunikacijskega centra v računalniku.

Samostojni podjetnik Djuro Kaurin, ki vodi Fasaderstvo Fasadex, nam medtem pove, da se je nadzor v zadnjem času močno zaostril, vendar meni, da je to tudi prav. Da ga takšni pregledi nič ne motijo, potrdi tudi Marjan Tivadar, s.p. za suho montažo.

Ko znova speljemo, Bajuk pojasni, da so šele začeli preverjanje delo in zaposlovanje na črno, a da ima občutek, da je šlo tokrat za bolj osamljen primer in da je kršitev na terenu kar precej. »Sploh na manjših gradbiščih in zdaj, v času dopustov, ko se nadomešča delavce,« ocenjuje Bajuk. Ob tem doda, da znaša kazen za fizične osebe od 1000 do 7000 evrov, za pravne osebe in samostojne podjetnike pa od 2000 do 26.000 evrov.

Cariniki pojasnijo, da lahko pri poizvedbah uporabijo prisilna sredstva, od lisic prek strokovnih prijemov in solzilca do pištole. Izvemo tudi, da potrebujejo za vstop v zasebne objekte dovoljenje lastnika ali pa, če gre za utemeljen sum, odredbo sodišča.

Goljufanje s tahografi

Ko zapeljemo na avtocesto, nam Bajuk pove, da bomo preverili še kakšen tovornjak. »Ustavimo lahko vsako vozilo, ki se nam zdi sumljivo. Preverimo lahko dokumente, blago, trošarino, tahograf, licence, vinjete..., nabor je velik.« Pred počivališčem Barje prižgemo tablo »Sledite mi, carina« in ustavimo tovornjak z ljubljansko registracijo. Voznik, ki je začasno zaposlen pri avtoprevozniškem podjetju Lapanja, d.o.o, odpre zadnja vrata in pokaže prazen prostor. Pojasni, da je tovor, železo v prahu, že oddal in da se vrača k delodajalcu. Cariniki preverijo še gorivo in ne ugotovijo nepravilnosti.

Eden od treh carinikov dobi v tem času obvestilo, naj pospremi madžarskega tovornjakarja, ki je vozil s prirejenim tahografom, na izredni tehnični pregled. Bajuk pojasni, da vozniki na tak način, pač pod pritiskom delodajalcev, pogosto prekoračujejo delovni čas in ure vožnje ter ne upoštevajo obveznih počitkov. Nadzor nad delovnim časom in obveznimi počitki mobilnih delavcev je FURS začel opravljati 11. julija. Do 1. avgusta so preverili 220 vozil in pri tem odkrili kar 154 kršitev, za katere so izrekli 113 glob v skupni višini nekaj čez 160.000 evrov.

Ob vrnitvi na carinski urad srečamo še dva tovornjakarja, Srba, ki sta prišla plačat kazen, ker nista imela tahografa. Voznik je plačal 2000, spremljevalec pa 1000 evrov kazni.

Boj proti sivi ekonomiji daje rezultate

Okrepljen boj proti sivi ekonomiji je že lani pokazal zelo spodbudne rezultate, enak trend se nadaljuje tudi letos. V prvem četrtletju se je v 24 najbolj kritičnih dejavnostih neto obračunani DDV, glede na enako obdobje lani, povečal za skoraj tretjino (za 3,8 milijona evrov). Najbolj izstopajo strežba pijač, pralnice in kemične čistilnice, trgovina na stojnicah z živili in pijačami, vzdrževanje in popravila motornih koles, popravila komunikacijskih naprav, slaščičarne in kavarne, cvetličarne, pekarne ter oddajanje sob gostom – te dejavnosti so skupno prispevale k povečanju izkupička za skoraj 123 odstotkov. Pozitiven učinek (za 18,3 odstotka) je zaznati tudi v odvetništvu.

Poleg DDV so se povečali tudi prihodki iz davka na dohodek pravnih oseb (obračunani davek za lani je bil v primerjavi s tistim za leto 2012 višji za petino oziroma za milijon evrov) in iz dohodka iz dejavnosti (za skoraj 42 odstotkov ali za 1,3 milijona evrov). Do največjega povečanja je prišlo v gostinstvu in vulkanizerstvu. Gostinci denimo so za leto 2013 obračunali tretjino več davka od dobička in kar 73 odstotkov več dohodnine kot leto prej.