27. april je bil v nekdanji Jugoslaviji kot dan Osvobodilne fronte (OF) določen zato, ker naj bi bila leta 1941 v Ljubljani ustanovljena OF, čeprav je bila dejansko ustanovljena Protiimperialistična fronta in to dan prej.

V hiši književnika Josipa Vidmarja v Rožni dolini v Ljubljani so se namreč 26. aprila 1941 sestali nekateri takratni predstavniki Komunistične partije Slovenije, krščanskih socialistov, društva Sokol ter nekateri kulturniki in ustanovili Protiimperialistično fronto, katere ustanovitev smo pozneje praznovali kot dan OF.

Prvi oborožen spopad Slovencev z okupatorjem v drugi svetovni vojni se je sicer zgodil 13. maja 1941, ko so se pripadniki antifašistične organizacije Slovencev iz takratne Italije TIGR na Mali Gori nad Ribnico spopadli z italijansko patruljo.

Obeležili 70. obletnico ustanovitve Kozjanskega odreda

Na obrobju brežiške občine, le streljaj od mesta, kjer se je pred 70. leti postrojilo 142 prvih borcev Kozjanskega odreda, so opoldne slovesno počastili jubilej te legendarne partizanske enote. Hkrati so na slovesnosti, na kateri je bil slavnostni govornik predsednik ZZB za vrednote NOB Tit Turnšek, obeležili današnji dan upora proti okupatorju.

Turnšek je v nagovoru posebej izpostavil vlogo borcev in aktivistov s kozjanskega vojnega območja. Spomnil je, da so na tem območju delovale Brežiška četa, krški borci in več kozjanskih čet, ki so, tudi zaradi izdajstva, utrpele hude izgube, a preprečile še bolj množično izseljevanje in zagotovile prvo osvobojeno ozemlje na tem delu nemškega rajha. Vse partizanske enote, je dejal Turnšek, vključno s Kozjanskim odredom, ki je ob koncu štel 1100 borcev, so bile del velike koalicije.

Druga svetovna vojna po njegovih besedah ni bila ideološka vojna, a zdaj hočejo razni "kvazi zgodovinarji opravičevati odpor proti osvobodilni borbi kot boj proti komunizmu ter ponovno sejejo razdor, sovraštvo in laži". Borce za svobodo hočejo prikazati kot zločince, kot izdajalce, krvnike lastnega naroda pa prikazujejo kot nekakšne borce proti komunističnemu totalitarizmu, je dejal.

Krvi davek vojne: 40 tisoč taboriščnikov, 10 tisoč prisilno mobiliziranih in 28 tisoč partizanov

"Krvni davek, ki smo ga plačali za svobodo Slovencev, je ogromen: 28.000 borcev - partizanov je padlo v borbah proti okupatorju, 40.000 civilistov je okupator pobil v koncentracijskih taboriščih in postreljal v zaporih, 10.000 prisilnih mobilizirancev je padlo po raznih frontah Evrope. Tudi ti so žrtve vojne in si zaslužijo pieteten spomin kot oni na drugi strani. Pieteten spomin smo dolžni častiti," je dejal Turnšek, ki je izrazil začudenje zaradi nedavnega odkritja spomenika v vasi Grahovo. Napovedal je, da bodo uporabili vsa administrativna in pravna sredstva, da se spomenik odstrani.

Iz temeljev našega boja proti fašizmu je zrastla sodobna Evropa, sloneča na enakopravnosti, solidarnosti in dostojanstvu za vse državljane. Druga, temnejša stran Evrope pa so brezposelnost, revščina in brezperspektivnost mladih. Tudi zaradi tega rastejo fašistične in fašistoidne stranke. Evropa, je dejal Turnšek, se mora zato usmeriti v oblikovanje politične, družbene in kulturne unije, predvsem pa mora zagotoviti socialno pravičnost, je menil Turnšek in dodal, da bo birokratom v Bruslju treba kdaj tudi reči ne.

Današnje slovesnosti na Sromljah se je udeležil tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc, sicer sin zadnjega komandanta Kozjanskega odreda, ter številni drugi gostje, tudi iz sosednje Hrvaške. Na slovesnosti so odkrili zametek stalne muzejske zbirke o tej enoti in razvili repliko borbenega prapora Kozjanskega odreda, zadonela pa je tudi njegova himna Bohor je vstal.

Ena večjih prireditev včeraj v Stožicah

Za letošnji 27. april enako kot lani zaradi varčevanja ne bo državne proslave. Da pa ob omenjenem prazniku že ves konec tedna potekajo različne prireditve in slovesnosti. Eno večjih je sinoči v dvorani Stožice v Ljubljani pripravila Zveza združenj borce (ZZB) za vrednote NOB.

Danes je slovesnost pred spomenikom NOB na Poljčanah pripravljata še občinska organizacija ZZB za vrednote NOB Poljčane in Planinsko društvo Poljčane, zbrane pa bo nagovoril minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan.