''Verodostojnost države se najprej vzpostavlja doma''

"Verodostojnost države se najprej vzpostavlja doma, (...) da prevzete dolgove odplačujemo in izpolnjujemo druge svoje obveznosti, ki nam jih ni nihče vsilil, temveč smo jih prevzeli sami, da držimo dano besedo tudi, ko gre za zahtevnejše oziroma težke zadeve," je poudaril premier v svojem nagovoru.

V tej luči bo vlada tudi nadaljevala privatizacijo "tam, kjer smo se kot država k temu v preteklosti formalno pravno zavezali". Poudaril je tudi, da bomo verodostojni le, če bomo dvignili politično kulturo.

Zavzel se je za krepitev gospodarske diplomacije, ki mora biti po njegovih besedah dinamična in pragmatična, a mora hkrati dosledno ostati v okviru načelne zunanje politike.

Dotaknil se je odnosov z Rusijo in ostalih zunanjepolitičnih tem

V tej luči se je dotaknil ukrajinske krize in odnosov z Rusijo, s katero Slovenija gradi prijateljske odnose, a "prijateljstvo ne more temeljiti na sprenevedanju". Poudaril je, da ruska podpora separatistom na vzhodu Ukrajine ogroža temelje miru in varnosti v Evropi in svetu in da takšna dejanja zato ne smejo ostati brez odziva.

V nagovoru je sicer izpostavil tudi druge aktualne zunanjepolitične teme, ki čakajo slovensko diplomacijo v prihodnjem letu - od položaja na Bližnjem vzhodu in krepitve islamskega radikalizma v pojavu Islamske države, do odnosov s sosedami, med njimi predvsem Hrvaško, s katero se zaključuje proces arbitraže za določitev meje.

Podobno je agendo za slovensko diplomacijo v prihodnjem letu v nagovoru predstavil tudi zunanji minister Erjavec. Na posvetu na Brdu pri Kranju je sicer okoli 115 udeležencev, med njimi vsi voditelji 48 slovenskih diplomatsko-konzularnih predstavništev.

Letošnji, že 19. posvet slovenske diplomacije je posvečen zlasti vlogi Slovenije v mednarodnem prostoru, pomenu gospodarske diplomacije in medresorskega sodelovanja oz. enotnega nastopanja v mednarodnem udejstvovanju.