Zemeljski plin je bil v Sloveniji še pred nekaj leti med dražjimi v Evropi, vendar se cene že nekaj časa nižajo, izjema pri tem ni bilo niti lansko leto.

Gospodinjstva so za standardni kubični meter zemeljskega plina (Sm³) lani plačala povprečno 0,7029 evra, kar je krepkih 17 odstotkov manj kot leto pred tem. Podjetja pa so za enako količino plina lani odštela 12 odstotkov manj kot leta 2012, in sicer v povprečju 0,5535 evra, kažejo podatki ministrstva za infrastrukturo in prostor. Trend nižanja cen se letos žal ne bo nadaljeval, a podražitev ne pričakujemo. Na ministrstvu in v nekaterih dobaviteljih zemeljskega plina menijo, da bodo cene kljub nekoliko višji trošarini ostale nespremenjene tja do jeseni.

Podjetja plačujejo plin do štiri odstotke ceneje

Razlogov za nizke cene zemeljskega plina je več. Lani so te dosegle najnižje vrednosti v poletnih nekurilnih mesecih, medtem ko se je trg zemeljskega plina hkrati še vedno prilagajal tudi povečanju konkurence. Gen-I je namreč s svojim vstopom na trg leta 2012 dodobra premešal karte. »Nov dobavitelj, ki ni imel obstoječih odjemalcev, je izkoristil že od leta 2011 nastajajočo razliko med dolgoročnimi dobavnimi pogodbami za zemeljski plin in ceno na evropskih borzah plina,« so pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo in prostor. Gen-I je pridobival nove odjemalce tudi s 40 odstotkov nižjimi cenami od konkurence. »To je povzročilo delovanje 'nevidne roke trga' in prilagoditev preostalih ponudnikov,« so dejali na ministrstvu. Kar seveda pomeni, da letos podobnega prilagajanja ne gre pričakovati, vsaj dokler ne začne veljati nov energetski zakon, ki bo še sprostil vezi med dobavitelji in odjemalci ter okrepil konkurenco. Bolj natančnih posledic od nekaj nižjih cen zemeljskega plina pa zaradi številnih nedokončanih podzakonskih aktov sogovorniki niso želeli napovedovati.

Trošarine ne prinašajo bistvene podražitve

V Elektro energiji tako predvidevajo, da se cene letos ne bodo več bistveno niti znižale niti zvišale, in to vsaj do oktobra. To potrjujejo za zdaj nepopolni in neuradni podatki z ministrstva, ki kažejo, da ostajajo cene zemeljskega plina v prvem četrtletju za gospodinjske odjemalce enake kot ob koncu lanskega leta, medtem ko se je cena za industrijske odjemalce celo znižala za okoli štiri odstotke. »Zaradi mile zime in presežkov količin zemeljskega plina v celotnem evropskem prostoru so nabavne cene zemeljskega plina na zelo nizki ravni,« so ob tem pojasnili v Elektro energiji, a opozorili, da lahko položaj spremeni zaostrovanje geopolitičnih napetosti v Ukrajini in Rusiji. Do nemirov v Ukrajini in Rusiji ne moremo biti povsem ravnodušni. Poraba zemeljskega plina, uvoženega neposredno iz Rusije, se je v Sloveniji namreč lani povečala za 17 odstotkov in znaša 58 odstotkov, kažejo ocene Javne agencije za energijo. Po oceni ministrstva naj bi bil ta delež še večji, saj je tudi plin nedoločenega izvora verjetno ruski, tudi del plina, uvoženega iz avstrijskega plinskega vozlišča v Baumgartnu, je zagotovo ruski. Večjih šokov z izjemo občasnih zvišanj dnevih cen zemeljskega plina, ki se že čez nekaj dni vrnejo na staro raven, še ni bilo. Zaostrovanje spora bi lahko prineslo predvsem težave z zanesljivostjo dobave plina, kar zaradi zalog plina vsaj kratkoročnih cenovnih pritiskov ne bi prineslo. Evropa je namreč po plinski krizi leta 2009 precej bolje pripravljena na izpad ruskega plina. In kako bodo višje trošarine vplivale na ceno plina? Vlada je aprila res zvišala trošarino na Sm³ zemeljskega plina, a le za 2,22 odstotka oziroma za štiri tisočinke evra, z 0,018 na 0,0184 evra. V Agenciji za energijo so pojasnili, da bo povprečni gospodinjski odjemalec, ki porabi približno 1500 Sm³ zemeljskega plina na leto, zaradi zvišanja trošarine v enem letu plačal približno šest evrov več. Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor pa so izračunali, da pomeni višja trošarina za podjetja 0,1-odstotno podražitev računa za zemeljski plin, medtem ko lahko gospodinjstva pričakujejo povprečno 0,07-odstotno zvišanje zneska na mesečni položnici. Razlika v ceni je torej res minimalna. Kljub temu v Elektro energiji opozarjajo, da ima vsako poseganje v ceno, ki ni tržno pogojeno, negativne vplive na porabo zemeljskega plina, sicer najčistejšega med fosilnimi gorivi.