Čeprav se večini učbenikov v učbeniških skladih letos izteka veljavnost, se ministrstvo za izobraževanje še ni odločilo, kaj bo storilo. Ali bo torej učbenike, ki niso usklajeni z učnimi načrti, dovolilo zamenjati ali pa jim bo, kljub neskladnosti, podaljšalo veljavnost.

Ministrstvo je prenovljene učne načrte začelo v devetletko uvajati v šolskem letu 2011/12. Z njimi so posodobili nekatere vsebine, jih povezali med predmeti, določena poglavja predmetov pa so premaknili v nižji ali višji razred. Učbeniki tem spremembam niso sledili. Nekateri so stari sedem let in več. Zgodi se celo, da za uradno valuto navajajo tolarje in ne evrov; da zaradi zastarelosti ne navajajo vseh držav članic EU, pa je že skoraj pravilo. Leta 2011 je namreč ministrstvo šolam prepovedalo kupovati nove izvode, če stari niso iztrošeni. Prepoved velja še danes.

Ministrstvo še brez načrta

Ali se bo v takšnem slogu nadaljevalo in bodo torej učenci v šolskih klopeh uporabljali neveljavne učbenike, še ni znano. Z ministrstva za izobraževanje so nam odgovore na naša vprašanja obljubili v prihodnjih dneh.

Po naših neuradnih informacijah so bili na ministrstvu že januarja seznanjeni z analizo učbenikov, katerih veljavnost preteče letos. Pripravili so jo na Zavodu RS za šolstvo, kjer so nam potrdili, da so pregledali 138 osnovnošolskih učbenikov, ki se jim v tem šolskem letu izteče veljavnost. Pri 90 odstotkih naj bi bilo brez dopolnitev ali z manjšimi dopolnitvami mogoče doseči cilje in standarde znanja prenovljenega učnega načrta, nam je povedala Nataša Malovrh z zavoda. Koliko je takšnih, s katerimi bi cilje in standarde znanja iz učnih načrtov lahko dosegali brez kakršnih koli dopolnitev, nismo izvedeli.

Po naših neuradnih informacijah, ki jih na ministrstvu za izobraževanje še niso potrdili ali zanikali, naj bi na direktoratu za osnovno šolstvo izračunali, da bo v prihodnjem šolskem letu neustreznih kar milijon izvodov učbenikov od skupno 1,3 milijona, kolikor naj bi jih bilo trenutno v osnovnošolskih učbeniških skladih. Njihova zamenjava bi državo (ob povprečni ceni 14 evrov za učbenik) stala 14 milijonov evrov. Trenutno ministrstvo za menjavo iztrošenih učbenikov namenja okoli milijon evrov na leto. Kot smo neuradno izvedeli, pa naj bi bil ob varčevalnih ukrepih že ta znesek pod vprašajem, zaradi česar je malo verjetno, da bodo v skladih kaj kmalu le z učnimi načrti popolnoma skladni učbeniki.

Marca morajo začeti tiskati

Da se čas za odločitev o prihodnosti učbenikov izteka, so ministrico za izobraževanje Stanko Setnikar Cankar opozorili tudi v Zbornici založnikov, a odgovora na svoje pismo še niso dobili. Kot pravi predsednik odbora za učbenike pri Zbornici založnikov dr. Miha Kovač, so starši navajeni, da delovne zvezke in učbenike v knjigarnah lahko kupijo od junija dalje, zato založniki proces tiskanja novih učnih gradiv vsako leto začnejo marca. Tudi letos nameravajo storiti enako. »Zato bi bilo nujno, da se ministrstvo za izobraževanje do začetka marca odloči, ali bo v letošnjem šolskem letu še naprej dopuščalo rabo neveljavnih učbenikov ali pa jih bo začelo zamenjevati z novimi. Če bo odločitev sprejeta kasneje, bomo založniki zaradi tega imeli gospodarsko škodo, saj bomo tiskali učbenike, ki jih šole ne bodo smele več uporabljati, hkrati pa po tem datumu ne moremo zagotoviti, da bodo vsi potrebni prenovljeni učbeniki res na razpolago na začetku novega šolskega leta.«

Kljub večkratnemu opozarjanju, da je treba čim prej najti ustrezne rešitve, na ministrstvu še vedno molčijo. Dr. Kovač je prepričan, da bi bilo neveljavne oziroma zastarele učbenike najbolj smotrno menjati postopoma. Če bi ministrstvo pristalo, da se vsi naslovi zamenjajo v štirih letih, bi to državo po naših neuradnih informacijah stalo okoli štiri milijone evrov na leto.