Kot je v slavnostnem govoru med drugim spomnil Brglez, se je Slovenija uspešno umestila na mednarodni zemljevid ter postala polnopraven in prepoznan akter v mednarodni skupnosti. "In danes? Zdi se, da 24 let po zgodovinskih dogodkih ne vemo več natančno, kako bi se rešili iz situacije, v kateri smo se znašli," je dodal.

Sam za to vidi tri razloge: da smo izgubili drznost, odločnost in složnost. "Slovenska stvarnost je, žal, v mnogoterih pogledih postala ogledalo vsesplošno prisotnega jadikovanja. Posledično se s težavami vse slabše spopadamo in se jih raje ogibamo. To moramo popraviti. Bodimo hrabri," je povedal in pristavil, da nam je država dana v zaupanje in ne v last. Zato jo je treba krepiti ter narediti "vredno naših vnukinj in vnukov".

Po Brglezovem mnenju sicer imamo veliko znanja in izkušenj, a jih redko znamo jasno povezati in odločno braniti. Namesto tega "omahujemo in po lastni krivdi izgubljamo številne priložnosti". Odločnost je eden od ključev uspeha; če je drznost predpogoj, je odločnost pogoj, da zastavljene skupne cilje izpeljemo, je ocenil Brglez. Neizpeljani cilji, čeprav morda lepo zvenijo, niso veliko vredni," je izpostavil.

Kakovostne in učinkovite države pa si po njegovih besedah ne moremo predstavljati niti brez složnosti. "V zadnjih 20 letih smo na področju pomiritve in sloge med državljani naredili veliko škode. Na nas, politikih, je, da to popravimo. Stopimo skupaj," je pozval.

Prenehajmo se ločevati

"Državljani in državljanke so nas izvolili, da bi gradili blaginjo in državo za vse. Prenehajmo se ločevati - na politično barvo, ideološke poglede ali kaj drugega. Vsi imamo skupne vrednote, ki jih lahko celostno povzamem v besedi slovenstvo. Gre za vrednote poštenosti, dela, spoštovanja do bližnjega, poslušanja in slišanja, sodelovanja in pomoči tistim, ki jo potrebujejo," je navedel Brglez.

Kot je še dejal, nas 26. december opominja na to, da smo državljani Slovenije v slogi in s pogumom dosegli lastno državo. Prehojena pot je bila po njegovi oceni prava, četudi dolga in težka. Priborjene državnosti zato ne smemo jemati za samoumevno, ampak jo moramo spoštovati, razvijati in krepiti, je dodal.

Pri tem po njegovem mnenju ni nič nenavadnega, če nas kdaj prevevata strah ali zaskrbljenost, prav pa je, da se v takih trenutkih ozremo tako nazaj v našo bogato narodno zgodovino kot naprej v iskanje novih skupnih poti. "Iz zgodovine lahko črpamo moč in navdih za iskanje rešitev, iz možnosti boljše prihodnosti upanje in zavest o medsebojni soodvisnosti. Hvaležnost do preteklih rodov, ki so sanjali, a žal nikoli dosanjali samostojne Slovenije, naj se izkazuje vsak dan," je med drugim še izpostavil Brglez.

Slavnostne seje so se med drugim udeležili predsednik republike Borut Pahor, premier Miro Cerar, predsednik DS Mitja Bervar, predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič, predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša, predstavniki diplomatskega zbora ter drugi visoki gostje.

Seji bo ob 20. uri sledila državna proslava v Cankarjevem domu, kjer bo slavnostni govornik Cerar. Medtem so iz ZL, katerih predstavniki so bili na seji DZ, sporočili, da se državne proslave ne bodo udeležili, ker "ni razlogov za veselje". Kot so zapisali, je treba vnovič opozoriti na dejstvo, da "plebiscitarna odločitev za samostojnost ni bila odločitev za tranzicijo v kapitalizem in plenjenje, ki je ta proces spremljalo zadnjih 24 let".