Bratuškova je pojasnila, da za zdaj z novim predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem ne bodo uradno govorili o delitvi resorjev, da mu bo pa v pogovoru pred drevišnjim vrhom omenila, da bi lahko Slovenija zelo dobro zastopala področja, kot so regionalna politika, proračun in promet.

Na vprašanje, ali na komisarskem položaju vidi sebe, je odgovorila, da to ne bo tema današnjega vrha in da se o tem za zdaj ni pogovarjala še z nikomer, tudi doma ne. Ob tem je opozorila, da je dejstvo, da bo Slovenija do konca julija morala predlagati kandidata in da bo to morala storiti vlada, ki opravlja tekoče posle.

Bratuškova: Slovenija mora predlagati kompetentnega kandidata z izkušnjami

Izpostavila je tudi, da mora Slovenija predlagati človeka, ki bo kompetenten ter bo z izkušnjami in znanjem dobro zastopal državo znotraj komisije. Spomnila je še, da se že vseskozi zavzema, da bi bilo na vodilnih položajih v uniji čim več žensk, tudi komisark.

Vlada o tem po njenih besedah v četrtek še ne bo razpravljala, ker še ni pripravljenega gradiva.

Za eno osebo iz vzhodno- ali srednjeevropske regije na vodilnem položaju

Sicer pa bo Bratuškova na današnjem vrhu poleg tega, da je treba zagotoviti uravnoteženost spolov, zagovarjala tudi stališča, da bi bilo prav, da enega od vodilnih položajev v EU zasede oseba iz vzhodno- ali srednjeevropske države ter da politično razmerje sil ni nepomembno.

O imenih, na primer ali bi za visoko zunanjepolitično predstavnico podprla italijansko zunanjo ministrico Federico Mogherini ali evropsko komisarko Kristalino Georgievo - ni želela govoriti, češ da so vse le predvidevanja in da na mizi uradno ni še popolnoma nič.