Z vložitvijo zaupnice bo počakala na nedeljski sestanek koalicije. Na vprašanje, na kaj bo vezala zaupnico, pa je odgovorila, da morda na zakon za izvedbo takrat dogovorjenih ukrepov, ki so potrebni zaradi izpada proračunskih prihodkov po padcu zakona o davku na nepremičnine. Mogoče pa jo je vložiti tudi tako, da je ne vežeš na nič, je dejala.

Preverjala bi zaupanje 46 poslancev

»Prav je, da po vsem, kar se je naredilo v zadnjem času, preverim, ali še imam zaupanje 46 poslancev, da peljem Slovenijo v še lepšo prihodnost,« je poudarila. Kot je pojasnila, je treba konsolidirati delo znotraj koalicije.

Vse preveč je bilo namreč po njenih besedah pogajanj in dogovorov prek medijev. »A konsolidirati koalicijo je mogoče le, če je to soglasje strank, ki znajo znotraj sebe razločiti glasove prihodnosti od odmevov preteklosti,« je dejala.

Slovenska politična kriza

Ob tem je priznala, da »tudi v PS že nekaj časa ne gledamo naprej«. Treba pa je gledati naprej, zato bo izvršnemu odboru predlagala čimprejšnji sklic kongresa stranke, na katerem bo kandidirala za predsednico stranke. Kot njen protikandidat bo vnovič kandidiral tudi prvi predsednik stranke Zoran Janković. Bratuškova ne ve, ali bi bilo mogoče kongres izpeljati pred evropskimi volitvami, ocenjuje pa, da bi bilo to morda bolje.

»Le z jasnim mandatom vsak v svoji stranki in z jasnim soglasjem cele vlade lahko Slovenijo še privedemo iz te vsekakor težko obvladljive negotovosti,« je prepričana premierka. Pri tem pa ugotavlja, da kriza ni več svetovna, ampak predvsem slovenska in to ne gospodarska, ampak politična.

V SD računajo na politično modrost in ne le računanje, kaj je za koga dobro

»Ni dobro, da politiki vseh barv oziroma koalicija tekmujemo med sabo, kaj bomo naredili, še najbolj pa to velja za prvega med nami,« je ob robu seje DZ poudaril vodja poslancev SD Matjaž Han. Po njegovem mnenju se morajo usesti za skupno mizo. Naj tam vsaka stranka najprej pove, kaj namerava storiti in predlaga rešitve, kako »priti iz te zagate«, nato pa se lahko začne govoriti o »zaupnicah, sodelovanju in tako naprej«, je pristavil.

Na vprašanje, ali torej premierkino napoved razume kot izsiljevanje, pa je odgovoril, da ne gre za to, ampak za to, da morajo imeti ta trenutek tudi politično modrost. »Za moje pojme ta trenutek vsi, ki smo v koaliciji, lahko s svojimi prehitrimi izjavami škodujemo tej koaliciji in nenazadnje tudi politični stabilnosti v državi,« je povedal.

Ob tem je pojasnil, da ima vsaka od strank »svoj sistem in stil«, a da zaradi tega druge stranke ne smejo trpeti.

Ali bodo v SD zaupnico podprli, je po njegovih besedah še preuranjeno odgovarjati, saj morajo najprej videti, na kaj jo bo Bratuškova sploh vezala. »Če se bomo na koalicijskem vrhu dogovorili o potrebnih ukrepih za izpad v proračunu, ki bodo za vse stranke sprejemljivi, pa premierka ne potrebuje zaupnice. Razen zaradi kongresa PS, to je pa drugo,« je sklenil.

Na premierkino napoved se je odzval tudi predsednik SD Igor Lukšič. »Če bo pri tem upoštevala, da je vlada Janeza Janše padla zaradi napačne politike - zgolj varčevanja, tudi če država crkne - to ne bo usodno. Sicer bo šla premierka po poti svojega predhodnika,« je zapisal.

Braniselj: Podpora koalicije Virantu bo vplivala tudi na glasovanje o zaupnici

Vodja poslancev DL Rihard Braniselj napoved premierke Alenke Bratušek o preverjanju podpore z zaupnico ocenjuje kot dodatno utrjevanje koalicije. Ali bodo v DL zaupnico podprli, še ne more napovedati, bo pa današnje glasovanje o interpelaciji notranjemu ministru Gregorju Virantu vplivalo tudi na glasove DL pri zaupnici, je dejal.

Je kapljo čez rob prelila interpelacija?

Bratuškova je v DZ ob razpravi o interpelaciji zoper notranjega ministra Gregorja Viranta dejala, da bo »danes, namesto, da 10 ur preživimo ob brezplodni razpravi o življenju ministra Viranta, poslancem PS predstavila rešitev za izpad davka na nepremičnine«. »Lahko povem, da dvig DDV ne bo rešitev, ki bi jo predlagala,« je dejala. Erjavec je ob tem opozoril, da vrh koalicije v nedeljo mora najti rešitev za 200-milijonsko luknjo, sicer sledi politična kriza.

Ob tem je dodala, da razlog za to ni, ker bi tako zahteval notranji minister Gregor Virant ali koalicijska stranka DL, »ampak zato, ker znamo v PS, koaliciji in vladi skupaj poiskati drugačne, boljše, za gospodarstvo in ljudi bolj prijazne rešitve«.

Prepričana je, da lahko tako pokažejo, »kje se z argumenti in politično odgovornostjo rešuje prihodnost, kje pa se brez argumentov le politikantsko nagaja, osira in ozira v preteklost«.

Bratuškova je namreč danes v nagovoru poslancev ob razpravi o interpelaciji Viranta poudarila, da v PS sodijo, da lahko 10 ur bolj koristno porabijo, če namesto, da poslušajo neargumentirano razpravo, spregovorijo o prihodnosti Slovenije. Zato se je tudi v svojem nagovoru dotaknila stanja v Sloveniji.

Ne pričakuje priznanj in pohval

Ob tem je dejala, da ne pričakuje priznanja ali pohval za uspehe vladne ekipe. »Ne za to, da se nam je uspelo otresti groženj s trojko, ne za to, da smo premagali visoke obrestne mere na finančnih trgih in je bil včeraj pribitek na desetletne državne obveznice najnižji, odkar smo v območju evra. Ne za to, da smo zapolnili bančno luknjo, zaustavili padajoč BDP in začeli dvigovati število zaposlenih,« je naštela.

Prav tako je dejala, da ne pričakuje, da bi jim zaradi uspehov, kdo spregledal tudi neuspehe. »Res je gospodarska aktivnost še vedno nizka, zaposlenost še vedno ni dovolj visoka in da, nepremičninski davek je ustavno sodišče razveljavilo. Odgovorni za to smo v vladi in koaliciji,« je poudarila.

Ob tem pa dodala, da je odgovornost te vlade v prvi vrsti njena odgovornost. »Nikoli ne pozabim, da ima vsaka naša poteza resne posledice za državo in za ljudi,« je zatrdila.

Igre ne bodo rešile težav

Ob tem je izpostavila še, da je od nas samih odvisno, ali se bodo stvari urejale še naprej. »Le kje se še pravna odločitev ustavnega sodišča uporablja za politično diskvalifikacijo, skoraj likvidacijo vlade in to v trenutku, ko se je Slovenija začelja pobirati? Ne pripisujemo si zaslug za uspehe, je pa od ravnanja v prihodnosti še kako odvisno, ali se bo Slovenija še kdaj znašla v podobni brezizhodni situaciji,« je dejala premierka.

Ob tem je poudarila še, da lahko kljub močnejši Evropi spet pademo nazaj, če se bomo doma igrali. »Te odgovornosti se ne da rešiti s kaznovanjem za nazaj, lahko jo upravičimo le z resnimi odločitvami o novih ukrepih, s katerimi bomo popravili pretekle neuspehe, predvsem pa odpravili možnost novih,« je dodala.

Erjavec: Glasovanje o zaupnici Bratuškovi povsem nesmiselno

Prvak DeSUS Karl Erjavec napoved premierke Alenke Bratušek o vložitvi zaupnice ocenjuje kot nepotreben korak. Če se bo namreč koalicija v nedeljo dogovorila o potrebnih ukrepih za zapolnitev proračunske vrzeli, je glasovanje o zaupnici nesmiselno, v nasprotnem primeru pa vlada "tako in tako pade". V ozadju tega so po njegovih besedah razmere v PS.

Če se bomo v nedeljo predsedniki koalicijskih strank dogovorili o virih za pokritje proračunskega izpada v višini 200 milijonov evrov, potem postane glasovanje o zaupnici v DZ povsem nepotrebno in nesmiselno, pravi Erjavec, ki se sicer mudi v Atenah. Ob tem dodaja, da je verjetno v ozadju nekaj drugega: razmere v PS.

Po njegovi oceni bi bilo od glasovanja o zaupnici, ki vedno odmeva širše - tudi mednarodno, v Bruslju in na finančnih trgih - bolje, če bi premierka napovedala kongres PS že v tem mesecu, na njem pa bi razčistili, kdo pravzaprav vodi to stranko in kdo je najmočnejši politik v njej.

Erjavcu se zdi zaupnica nesmiselna, tudi če je premierka ne bi vezala na zakon za izvedbo ukrepov, potrebnih zaradi izpada proračunskih prihodkov po padcu zakona o davku na nepremičnine.

"Na sploh ima koalicija vedno zadosti glasov, da podpre vsako odločitev vlade v DZ. Ne razumem, zakaj se je odločila za ta korak. Mislim pa, da ni koristen za Slovenijo in slovensko politiko. Povsem jasno je, da če ne bomo našli virov za 200 milijonov evrov, to pomeni, da te vlade ni več in sploh ni treba vezati zaupnice," je še poudaril Erjavec.

Prevc: Zaupnica je zgolj predstava za javnost

Ob robu seje DZ je vodja poslancev SLS Mihael Prevc povedal, da je zaupnica zgolj še ena predstava za javnost, in spomnil, da je Bratuškova enkrat že vezala zaupnico, in sicer na proračun za leto 2014, katerega sestavni del je bil tudi zakon o davku na nepremičnine. "A pred tednom dni je premierki nezaupnico izreklo ustavno sodišče, ko je soglasno odločilo, da je ta zakon protiustaven," je povedal. Dodal je, da se v tem hipu niti ne ve, na kaj premierka namerava vezati zaupnico. Prevc upa "samo to, da ne spet na kakšen dodaten davek".

"Žal se takšna trenja, kot se dogajajo v PS, največji vladni stranki, odražajo tudi na državni ravni. To nikakor ni dobro," je še povedal Prevc.

Predsednica NSi Ljudmila Novak pa je ocenila, da je prav, da premierka znova pride v DZ po zaupnico, saj se je proračun "podrl" in je to edina pravilna poteza. Bi pa po njenem mnenju morala vlada čim prej znotraj sebe razčistiti probleme, ki jih ima.

"Pravi predsednik vlade je pred nekaj dnevi prišel na Gregorčičevo in ukazal, kaj je treba storiti. Vršilka dolžnosti zdaj to izvaja," je glede nekaterih informacij, da naj bi se Bratuškova pred nekaj dnevi sestala z bivšim predsednikom republike Milanom Kučanom, danes dejal Janša.

Z glasovanjem o zaupnici, ki bo po Janševem mnenju zagotovo pozitivna, pa bo "življenje te koalicije verjetno podaljšano do jeseni". Ta čas, kot je dodal, potrebujejo zato, da se pripravijo na predčasne volitve.