Zidanšek se je kandidaturi pred nekaj dnevi že odrekel, a se je na današnjem kongresu na nagovarjanje nekaterih vidnih članov stranke odločil znova dati soglasje h kandidaturi. Do popolnega preobrata je prišlo, ko se je na kongresu tik za tem za umik kandidature odločil Primož Jelševar. Edina ovira na poti k izvolitvi Zidanška je ostal Medved, ki je bil nad razvojem dogodkov ogorčen, a je pri svoji kandidaturi vseeno vztrajal.

Novi prvi mož SLS je napovedal, da se bo kot predsednik zavzemal za novo širino, desno sredino in zgodbo, ki jo bodo v stranki pisali skupaj do povratka na pot uspeha. Glede na to, da stranko prevzema v najtežjem času v vsej njeni zgodovini, sam prav v tem vidi izziv, da je pot lahko obrnjena samo še navzgor.

"Prepričan sem, da bomo skupaj to zmogli, konec koncev smo na lokalnih volitvah dosegli izjemen rezultat. Tudi z izkušnjami z lokalne ravni si lahko pomagamo na državni ravni in skušamo prepričati volivce, da SLS lahko ponudi rešitve za državo," je dejal Zidanšek, ki ga v tem trenutku najbolj zanima gospodarski del programa, s katerim bi lahko prispevali k rešitvi Slovenije iz primeža krize.

Ljudje od politike pričakujejo rešitve, ki so namenjene boljši prihodnosti

Po njegovem je za državo najbolj pomembno, da začne ustvarjati nova delovna mesta, ki edina prinašajo dodano vrednost, da lahko na drugi strani država pokrije socialne transferje. Opozoril je na preveliko birokratizacijo Slovenije, kar duši gospodarstvo. Ljudje pa od politike pričakujejo rešitve, ki so namenjene boljši prihodnosti, je dodal.

Dotaknil se je tudi sodelovanja na desnem političnem polu. Prepričan je, da se bodo znali usesti skupaj, pogovarjati ter skupaj doseči boljše rezultate. Desno usmerjene stranke so po njegovem tradicionalno stranke gospodarskega razvoja, leve pa bolj usmerjene v trošenje, a razmere v državi so resne, zato bo potrebno zavihati rokave ter ustvariti pogoje za konkurenčno gospodarstvo.

Novi predsednik je člane stranke pozval k sodelovanju in jih posvaril, da se ne bodo uresničile besede dosedanjega predsednika Franca Bogoviča, da predsednik v času težav kmalu ostane sam. "Spomnite se name tudi jutri," je sklenil svoj nagovor kongresu.

Bogovič je izrazil veselje, da je bil današnji kongres zelo odprt ter da se je na koncu vse končalo dobro. Novemu predsedniku je zaželel vse najboljše, SLS pa je po njegovem dobila zelo dobrega predsednika, ki se je doslej v življenju že dokazal na različnih funkcijah. Sam še naprej ostaja aktiven član stranke, tudi preko svojega položaja evropskega poslanca.

Pred izvolitvijo se je zagovarjal zaradi vpletenosti v domnevno sporne posle pri poslovanju Premogovnika Velenje

Šestinštiridesetletni Marko Zidanšek je član SLS od leta 1990, doslej pa je v stranki opravljal funkcije predsednika celjskega občinskega odbora in člana izvršnega odbora SLS. Od leta 1998 je mestni svetnik v Celju, tri mandate je bil celjski podžupan, trenutno pa je pooblaščenec celjskega župana. Po izobrazbi je magister znanosti s področja državnih in evropskih študij, zaposlen pa je kot direktor celjskega Simbia.

Novemu predsedniku SLS se je bilo sicer že pred izvolitvijo potrebno zagovarjati zaradi vpletenosti v domnevno sporne posle pri poslovanju Premogovnika Velenje. Sam na to odgovarja, da je od omenjenih dogodkov minilo let dni, sam pa ima pri tem povsem čisto vest. Pristojni organi naj opravijo svoje delo, s tem nima nobenih težav, je pa dodal, da je v Sloveniji lahko vsakomur marsikaj očitano, zato bo potrebno počakati, do kakšnih bolj konkretnih epilogov, kot so zgolj neki sumi.

Stranka je sicer danes dobila tudi tri nove podpredsednike. To so za naslednje štiriletno obdobje postali Primož Jelševar, Jasmina Opec in Franc Rozman. Predsednik nadzornega odbora je postal Žarko Pregelj, za predsednika glavnega odbora stranke pa Igor Draksler.