»Naj posebej dodam, česa ne bomo počeli. V tem prehodnem obdobju osebno ne bom dovolila niti ene zaposlitve z določenega za nedoločen čas. Zelo pozorno bomo sprejemali tudi odločitve o zaposlitvah, ki so potrebne zaradi takšnega ali drugačnega nadomeščanja,« je 8. maja letos napovedala odstopljena predsednica vlade Alenka Bratušek. Pa vlada, ki opravlja le še tekoče posle, pri kadrovanju ravna v skladu s to svojo obljubo?

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje (MKO) je namreč kljub omenjeni zavezi premierke in kljub prepovedi zaposlovanja v javni upravi v zadnjem tednu objavilo tri javne razpise za zasedbo uradniškega delovnega mesta za nedoločen čas. Konec maja javni razpis za položaj podsekretarja za upravljanje z vodami in 2. junija za dva gozdarska inšpektorja. Objavo prvega javnega razpisa so nam na MKO potrdili, objavo zadnjih dveh pa zamolčali. Za majskega so pojasnili, da gre na sektorju za upravljanje z vodami za nadomestno zaposlitev, h kateri je vlada dala soglasje že januarja letos, in dodali, da so s soglasjem vlade eno nadomestno zaposlitev letos že izpeljali, novih za nedoločen čas pa ne načrtujejo, zagotavljajo. Toda dva javna razpisa so kljub temu objavili.

Vlada v odstopu je ocenila, da med njene tekoče posle sodi tudi imenovanje direktorja Kobilarne Lipica, ki ima začasno vodstvo vse od oktobra 2012, torej še iz časov Janševe vlade. Ta je javni razpis za direktorja sicer objavila, vendar le nekaj dni pred predajo oblasti, zato je izbiro prepustila vladi Alenke Bratušek. Toda kmetijski minister Dejan Židan se je kljub devetim prijavljenim in kljub temu, da je svet zavoda ocenil, da dva od njih izpolnjujeta vse pogoje za to delovno mesto, samovoljno odločil, da ne bodo izbrali nikogar. Dobro leto kasneje, ko je že nekaj časa znano, da so aktualni vladi šteti dnevi, pa načrtuje nov razpis za direktorja Lipice. Vlada je določila, da ga je treba objaviti do 15. julija, čeprav je že zdaj jasno, da izbirnega postopka ne bo mogla dokončati.

Kmetijsko in finančno ministrstvo ter ministrstvo za kulturo si bodo morali razdeliti tudi odgovornost za polomijo, ki so si jo privoščili z vsiljeno in nepremišljeno novelo zakona o Kobilarni Lipica. Dosegla so namreč, da je v zakonu določilo, po katerem je treba družbo Lipica Turizem, ki opravlja gostinsko-turistično dejavnost, do konca tega leta likvidirati ali poslati v stečaj. Prepričani so namreč bili, da se bo trlo kandidatov za najem hotelov in drugih turističnih objektov v Lipici ter ljudi z debelimi denarnicami, ki bodo le-te vzeli v dolgoročni najem in jih obnovili. A kandidatov za najemnika ni, saj je lastništvo nepremičnin v Lipici tako neurejeno, da je vse bolj jasno, da cenitve in posledično razdelitve nepremičnin na tiste, ki sodijo h kobilarni, in na tiste za gostinsko-turistično dejavnost ne bo mogoče izpeljati. Brez vnovične spremembe zakona tako lahko poklekne tudi državna kobilarna.