Matjaž Hanžek iz ZL je predlagal tudi glasovanje o tem, da je Janši mandat prenehal, a s predlogom, da se o tem odloča danes, ni uspel. Proti je glasovalo 14 članov MVK, za pa eden.

Jože Tanko je ob začetku zasedanja mandatno volilne komisije zahteval, da se z dnevnega reda umakne druga točka, pod katero bodo poslanci odločali o odvzemu poslanskega mandata Janezu Janši. Tanko se je od predstavitvi mnenja poslanske skupine SDS naslonil na mnenje zakonodajno-pravne službe in drugih pravnikov, da bi bil odvzem mandata Janezu Janši lahko sporen. Na današnjo nujno sejo MVK je prišlo tudi šest poslancev SDS, čeprav ta stranka svojih članov komisije ni predlagala.

»Najprej bi morali razpravljati, zakaj je bila Janši kršena aktivna volilna pravica, pa tudi pasivna,« je dejal Jože Tanko in izpostavil, da Janezu Janši niso pustili voliti v njegovem volilnem okraju. Od tem pa je pozabil omeniti, da je v času volitev Janša že prestajal zaporno kazen na Dobu in ni vložil prošnje za glasovanje izven svojega volilnega okraja.

Na Tankovo zahtevo, da se druga točka umakne z dnevnega reda, se je odzval Matjaž Hanžek iz poslanske skupine ZL. Umiku je nasprotoval. »Menimo, da je DZ treba vrniti ugled, ki ga je nekoč imel. Vsak zapornik trdi, da je nepravično obsojen. Na Dobu naj bi bilo tako največ nedolžnih,« je dejal Hanžek. »Zakon natančno govori o tem, kaj se zgodi, če je nekdo pravnomočno obsojen,« je še dodal in izpostavil, da je pravno državo treba spoštovati.

Tudi v DeSUS in SMC so nasprotovali umiku točke z dnevnega reda. Pri glasovanju pa je proti umiku glasovalo 13 prisotnih, eden pa je bil za.

Upoštevali bodo mnenje ZPS

Vodja poslancev NSi Matej Tonin je ponovil, da bo upošteval mnenje zakonodajno-pravne službe, obenem pa je ocenil, da bi bilo zadevo »najbolj elegantno rešiti z umikom te točke z dnevnega reda«. Z razpravo o tem, ali je mnenje zakonodajno-pravne službe pravo ali ne, po njegovih besedah "pademo v začaran krog, kjer se politika vtika v stroko in podučuje, kaj je bolj prav in kaj ne".

Tako je že pred sejo Tonin izpostavil bojazen, da bodo danes padli v čuden položaj. Strinja se, da ne bi bilo prvič, če se mnenje zakonodajno-pravne službe ne bi upoštevalo, a bi bilo to po njegovih besedah slabo.

Po mnenju vodja poslanske skupine ZaAB Janija Möderndorferja pa bi Janša, če bi mu bilo kaj do Slovenije in do pravne države, že sam odstopil in bi se DZ lahko ukvarjal s tem, kar je najbolj nujno. »A očitno še nismo zreli za te stvari,« je pristavil.

Pred državnim zborom se je sicer zbralo okoli deset podpornikov Združene levice, ki menijo, da bi Janši mandat morali vzeti.