Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je na včerajšnji izredni seji z 18 glasovi od 25 sprejel obnovo postopka imenovanja generalnega direktorja javnega zavoda. Spomnimo, da je bila v začetku aprila na to mesto izvoljena Nataša Pirc Musar, vendar je tedaj odločilni glas zanjo prispeval svetnik Matjaž Sterže, ki ni izpolnjeval pogojev za člana sveta.

Svetniki so včeraj tudi odločili, da bo svet glasovanje o kandidatih za mesto generalnega direktorja izvedel po prejemu obvestila državnega zbora, vendar najkasneje do 24. maja, torej en dan pred iztekom mandata zdajšnjemu direktorju Marku Filliju. Kot je znano, bo parlamentarna mandatno-volilna komisija (MVK) o Steržetovi usodi odločala na današnji seji. Od odločitve DZ, ki lahko Steržeta razreši ali njegovo imenovanje, kot predlaga poslanska skupina SDS, odpravi, pa je odvisno nadaljnje ravnanje programskega sveta. Poslanci nekdanje koalicije so sicer že poudarili, da ima zgolj sodišče možnost, da določene stvari odpravi za nazaj. MVK bo preverila izpolnjevanje pogojev tudi za svetnika Miho Kluna, ki je med drugim član izvršilnega odbora SDS v Ribnici in tamkajšnjega občinskega sveta. Vendar je Klun že večkrat poudaril, da ni funkcionar stranke.

Pirc-Musarjeva je v včerajšnjem odzivu na odločitev sveta dejala, da je prišlo do zlorabe prava, ob tem pa poudarila, da je retroaktivnost izjema in ne pravilo. Vršilca dolžnosti predsednika sveta Mitjo Štularja je zato javno pozvala, da ji po zakonu o splošnem upravnem postopku vroči sklep o obnovi postopka, da sproži upravni spor. Glede na dogajanje okoli sveta v zadnjih tednih Pirc-Musarjeva ne izključuje niti možnosti, da bo imela RTVS s 26. majem dva generalna direktorja.

Spomnimo, da je do zapletov prišlo že pri imenovanju zdajšnjega generalnega direktorja. Svet je Fillija namreč pred štirim leti na ta položaj imenoval z navadno večino, a so tedaj nekateri pravniki opozorili, da razglasitev ni potekala pravilno, saj statut RTVS in poslovnik sveta za imenovanje prvega moža zavoda zahtevata glasove večine vseh članov sveta. Do obnove postopka imenovanja tedaj ni prišlo.

Nekatere svetnike so sicer včeraj zanimale tudi okoliščine, ki so privedle do sklica nujne seje sveta, o katerih smo sicer poročali v preteklih dneh. Vendar na vprašanja, zakaj so bili nekateri svetniki prej seznanjeni s pravnim mnenjem Rajka Pirnata, in na ugotovitve, da je nekdo na RTVS naročil še eno pravno mnenje na to temo, ki pa ga niso videli, niso prejeli konkretnih odgovorov. Na odgovore še vedno čakamo tudi na Dnevniku, kot tudi na pojasnilo, koliko je izdelava vseh mnenj stala javni zavod.